23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Høring om ombrust autorisationsforlsag

Konsekvenserne ved den forslåede ændring i autorisationsordningen for el-, VVS- og kloakområdet er på tapetet den 22. januar, hvor der afholdes offentlig høring om det meget debatterede lovforslag.
Annonce

Kritikken af regeringens lovforslag til en modernisering af autorisationsordningen har været hård. Særligt er forslaget om en såkaldt delautorisation blevet mødt med skarp kritik fra Tekniq, Dansk El-Forbund og Blik og Rørarbejdetforbundet.

Læs mere:Advarer imod delautorisation Annonce

.

Efter førstebehandlingen af forslaget i Folketinget i november, hvor der ikke kunne findes flertal, blev det aftalt at afholde en offentlig høring om konsekvenserne af lovforslaget. Denne høring afholdes den 22.januar af Folketingens Erhvervs-, Vækst- og Eksportudvalg. Det skriver Licitationen.dk.

Annonce
Læs mere:Delautorisation vil skade sikkerheden

.

Til høringen er inviteret repræsentanter fra de relevant e brancher, forbund samt uddannelsesinstitutioner og forbruger.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web04