Anderberg Fugtstyring A/S
Anderberg Fugtstyring A/S forhandler - som det eneste firma i Danmark - alle typer befugtningssystemer der anvendes til at opnå korrekt luftfugtighed inden for lagring, opbevaring, produktion mv.
Mere end 40 års erfaring og masser af friske kræfter er garant for en stadig positiv udvikling hos Anderberg Fugtstyring A/S, der fortsat styrker profilen som "den primære rådgiver" inden for fugtstyring. Med tætte relationer til ventilationsbranchen har Anderberg Fugtstyring blandt andet medvirket ved projekter på Århus Musikhus, kunstmuseet Aros, Det Kongelige Bibliotek, DR Byen og etableringen af en indendørs skøjtehal i feriecentret Lalandia. Vores styrke er ikke mindst den rådgivning, vi kan garantere vores kunder.
Vi sælger løsninger og kombinerer rådgivningen med en produktpalette, der gør, at vi altid har det rigtige produkt til den rigtige applikation inden for bde affugtning og befugtning.
På museer stilles der nu store krav til temperatur og fugtighed, som skal reguleres meget nøjagtigt for at hindre, at de udstillede ting går til. Næsten sammen krav til den relative luftfugtighed gør sig gældende i forbindelse med produktion af eksempelvis vitaminpiller og tyggegummi, mens det andre steder drejer sig om at modvirke korrosion, mug og skimmel som det for eksempel er tilfældet for byggebranchen som er meget interesseret i bygningsaffugtning. De senere års vækst i Anderberg Fugtstyring skyldes blandt industriens stigende forståelse for de direkte gevinster ved fugtstyring i produktionen. Ekempelvis er der udviklet løsninger til Arla, Novo Nordisk og Velux. Alle opgaver følges op med aftalt landsdækkende service på alle typer anlæg.
Befugterprogram
Condair Dual Hybridbefugtning
Condair CP3 dampbefugtning
Condair FastFog Hybridbefugtning
Defensor Mk5 dampbefugtning
Condair GS gasdrevet dampbefugtning
Højtryksbefugtning
Airwin ultralydsbefugtning
Airfog dysebefugtning
Boneco og Calorex kontorbefugtning
Affugtning
Stort program af adsorptionsaffugtere og kondensaffugtere til alle opgaver - både stationære og mobile.
Fugt- og temperaturmåling
Vi har også et stort program af instrumenter til fugt- og temperaturmåling. Og på undersiderne til "Fugt- og temperaturmåling" kan du finde udvalgte instrumenter indenfor mange specifikke områder.
Serviceafdeling
Vort landsdækkende net af serviceteknikere vedligeholder og reparerer alle typer af befugtnings- og affugtningsanlæg. Vi tilbyder serviceaftaler, omfattende forebyggende vedligeholdelse med faste intervaller.
Leverandør-kompetencer