Links

Lovgivning og EU
Klynger, branchesamarbejder og interesseorganisationer
Det offentlige
Projekterende og rådgivende foreninger og organisationer
Eksport
Erhvervsråd og Erhvervscentre
Fagforeninger og A-kasser
Forskning og uddannelse
Iværksætter
Messer
Udenlandske byggedatabaser mv.



Lovgivning og EU
Byggevareinfo - Byggevareinfo
Byggeregler - Bygningsstyrelsen
Byggesagsbehandling - Boligejer.dk
Bygningsreglement - Bygningsreglementet.dk
Bygningsfredning - slks.dk/bygningsfredning
EU GreenBuilding Programme - http://iet.jrc.ec.europa.eu/energyeffici...
Eurocodes og DS-normer - Eurocodes.dk
Vejregler - Vejdirektoratet



Klynger, branchesamarbejder og interesseorganisationer
Arbejdsgiverne - www.arbejdsgiverne.dk
Boligselskabernes Landsforening - www.bl.dk
Center For Underleverandører - www.underlev.dk
Dansk Arbejdsgiverforening - www.da.dk
Dansk Asbestforening - www.asbest.dk
Dansk Byggeri - www.danskbyggeri.dk
Dansk Center For Lys - www.centerforlys.dk
Danske Malermestre - www.malermestre.dk
Dansk Erhverv - www.danskerhverv.dk
Dansk Forening for Kvalitet - www.dfk.dk
Dansk Industri - www.di.dk
Dansk Robotforening - www.dira.dk
Dansk Standard - www.ds.dk
Dansk Træforening - www.dktimber.dk
Dansk Tækkemandslaug - http://www.taekkelaug.dk
Danvak - http://www.danvak.dk
Det Økologiske Råd - www.ecocouncil.dk
DI Byg - www.byg.di.dk
DI Energibranchen - www.energi.di.dk
DUKO - www.duko.dk
Foreningen for Materialer og Varmebehandling - http://www.f-m-v.dk
FSC Danmark - www.dk.fsc.org
Fugebranchen - www.fugebranchen.dk
Glasindustrien - www.glasnet.dk
Green Building Council Denmark - www.dk-gbc.dk
GTS (Godkendt Teknologisk Service) - www.gts-net.dk
Gulvbranchen - www.gulvbranchen.dk
Håndværksrådet - www.hvr.dk
Landsforeningen for Økosamfund - www.okosamfund.dk
LØB, Landsforeningen Økologisk Byggeri - www.lob.dk
Murerfagets Oplysningsråd - www.muro.dk
Nordic Galvanizers - www.nordicgalvanizers.com
Offshore Denmark - www.offshore-denmark.dk
PEFC Danmark - www.pefc.dk
Plastindustrien - www.plast.dk
PVC Informationsrådet - www.pvc.dk
RoboCluster - www.robocluster.dk
Stålforeningen - www.staalforeningen.dk
Tagpapbranchens Oplysningsråd, TOR - www.tor.info
Tekniq - Installatørernes organisation - www.tekniq.dk
Træ- og Møbelindustrien - www.tmi.di.dk
Træinformation - www.traeguiden.dk
Varmeisoleringsforeningen - www.vif-isolering.dk



Det offentlige
Arbejdstilsynet - http://www.arbejdstilsynet.dk
Danmarks Eksportråd - http://www.eksportraadet.dk
Energistyrelsen - www.ens.dk
Invest In Denmark - http://www.investindk.com/
Miljøstyrelsen - http://www.mst.dk
Sikkerhedsstyrelsen - http://www.sik.dk
Skat - http://www.skat.dk
Virk.dk - http://www.virk.dk



Projekterende og rådgivende foreninger og organisationer
Akademisk Arkitektforening - www.arkitektforeningen.dk
Bips - www.bips.dk
Danske Arkitekt Virksomheder - www.danskeark.org
Danske Landskabsarkitekter - www.landskabsarkitekter.dk
Foreningen af Rådgivende Ingeniører - www.frinet.dk
Ingeniørforeningen i Danmark - www.ida.dk
Konstruktørforeningen - www.kf.dk
Teknisk Landsforbund - www.tl.dk



Eksport
Danmarks Eksportråd - http://www.eksportraadet.dk
Dansk Eksportforening - http://www.dega.dk



Erhvervsråd og Erhvervscentre
Amager Erhvervsråd - http://www.amagererhvervsraad.dk
Arbejderbevægelsens Erhvervsråd - http://www.aeraadet.dk
Billund ErhvervsFremme - http://www.billund-erhvervsfremme.dk
Bornholms Erhvervsråd - http://www.bornholm.biz
Brønderslev Erhverv - http://brondersleverhverv.dk
Business Faxe - http://www.businessfaxe.dk
Business Horsens - http://businesshorsens.dk
Business Kolding - http://www.businesskolding.dk
Business Lolland Falster - http://www.businesslf.dk
Business Slagelse - http://business-slagelse.dk
Business Aabenraa - http://www.ehaa.dk
Business Aalborg - http://www.aalborg.dk/business
Danmarks Vækstråd - http://www.danmarksvaekstraad.dk
Djursland Erhvervsråd - http://www.djurslandserhvervsraad.dk
Esbjerg Erhvervsudvikling - http://www.eeu.dk
Erhvervshus Nord - http://www.erhvervshusnord.dk
Erhvervsrådet Herning & Ikast-Brande - http://www.erhvervsraadet.dk
Erhvervsrådet i Høje Tåstrup - http://www.erhvervskontoret.net
Faaborg-Midtfyn Erhvervsråd - http://www.fmerhverv.dk
Favrskov Erhvervsråd - http://www.favrskoverhverv.dk
Haderslev Erhvervsråd - http://www.her.dk
Himmerlands Udviklingsråd - http://www.himur.dk
Hjørring Erhvervscenter - http://www.hjec.dk/
Holbæk Erhvervsforum - http://www.erhv.reghol.dk
Kalundborgegnens Erhvervsråd - http://www.erhvkal.dk
Københavns Erhvervshus - http://www.kk.dk
Mariagerfjord Erhvervsråd - http://www.mfer.dk
Middelfart Erhvervscenter - http://www.middelfart-erhverv.dk
Morsø Erhvervsråd - http://www.mer.dk
Nordfyns Erhversråd - http://www.nordfynerhverv.dk
Næstved Erhverv - http://www.naestvederhverv.dk
Odsherred Erhvervsråd - http://www.odsherrederhverv.dk
Randers Erhvervs- og Udviklingsråd - http://www.reu.dk
Ringkøbing Fjord Erhvervsråd - http://www.erhvervscentret.dk
Silkeborgegnens Erhvervsråd - http://www.erhvervsilkeborg.dk/
Skiveegnens Erhvers- og Turistcenter - http://www.skiveet.dk
Svendborg Erhvervsråd - www.svendborg.dk
Syddjurs Erhverv - http://syddjurserhverv.dk
Thy Erhvervsforum - http://thyerhvervsforum.dk
Vejle Erhvervsudvikling - http://www.vejle.dk/Erhverv/Erhvervsudvi...
Viborgegnens Erhvervsråd - https://erhverv.viborg.dk/
Østfyns Erhvervsråd - http://www.ostfyn.dk



Fagforeninger og A-kasser
3F - www.3f.dk
3F A-kassen - hwww.3fa.dk
AC Akademikernes Centralorganisation - www.ac.dk
Blik- og Rørarbejderforbundet - www.blikroer.dk
CO-Industri - www.co-industri.dk
Dansk El-forbund www.def.dk
Dansk Metal - www.danskmetal.dk
IAK Ingeniørernes A-kasse - www.iak.dk
IDA Ingeniørforeningen - www.ida.dk
Ledernes Hovedorganisation - www.lederne.dk
LO - www.lo.dk
Maskinmestrenes Forbund - www.mmf.dk
Teknisk Landsforbund - www.tl.dk



Forskning og uddannelse
AMU-Center Hoverdal - www.hoverdal.dk
AMU Fyn - www.amu-fyn.dk
AMU Nordjylland - www.amunordjylland.dk
AMU Syd - www.amusyd.dk
AMU Vest - www.amu-vest.dk
Bornholms Erhvervsskole - www.bhes.dk
CPH West - www.cphwest.dk
Danmarks Tekniske Universitet - www.dtu.dk
DELTA - www.delta.dk
Den Jyske Håndværkerskole - www.hadstents.dk
Djursland Erhvervsskoler - www.djes.dk
Erhvervsskolen Nordsjælland - www.esh.dk
Erhvervsskolerne i Aars - www.esaars.dk
EUC Lillebælt - www.euclillebaelt.dk
EUC Nord - www.eucnord.dk
EUC Nordvest - www.nvh.dk
EUC Nordvestsjælland - www.eucnvs.dk
EUC Ringsted - www.eucringsted.dk
EUC Sjælland - www.eucsj.dk
EUC Syd - www.eucsyd.dk
EUC Vest - www.eucvest.dk
Force Technology - www.force.dk
Forsknings- og Innovationsstyrelsen - www.fi.dk
Grindsted Erhvervsskole - www.grindes.dk
Hansenberg - www.hansenberg.dk
Industriens Uddannelser - www.industriensuddannelser.dk
Ingeniørhøjskolen i Aarhus - www.iha.dk
Københavns Tekniske Skole - www.kts.dk
Københavns Universitet - www.ku.dk
Mercantec - www.mercantec.dk
Roskilde Tekniske Skole - www.rts.dk
Roskilde Universitet - www.ruc.dk
Selandia - www.selandia-ceu.dk
Silkeborg Tekniske Skole - www.tss.dk
Skive Tekniske Skole - www.skivets.dk
Skjern Tekniske Skole - www.skjernts.dk
Svendborg Erhvervsskole - www.svend-es.dk
Syddansk Erhvervsskole - www.sde.dk
Syddansk Universitet - www.sdu.dk
TEC Teknisk Erhvervsskole Center - www.tec.dk
Tech College Aalborg - www.techcollege.dk
Teknologisk Institut - www.teknologisk.dk
Tradium - www.tradium.dk/
Uddannelsescenter Herning - www.ceuherning.dk
Uddannelsescenter Holstebro - www.ucholstebro.dk
Uddannelsesministeriet - www.fivu.dk
Via University College - www.vitusbering.dk
Aarhus Tech - http://www.aarhustech.dk
Aarhus Universitet - http://www.au.dk
Aalborg Universitet - http://www.aau.dk



Iværksætter
Dansk Iværksætter Forening - http://www.ivaerksaetteren.dk
Ivækst - http://www.ivaekst.dk
Ladies First - iværksætternetværk for kvinder - http://www.ladiesfirst.dk
Nordjysk Iværksætter Netværk - http://www.nin.dk
Skat - http://www.skat.dk
Startguinden - http://startguiden.virk.dk
Startupsvar.dk - http://www.startupsvar.dk/
StartVækst - http://www.startvaekst.dk
Vækstfonden - http://www.vf.dk



Messecentre
Bella Center - http://www.bellacenter.dk
Messecenter Fredericia - http://www.messec.dk
Messecenter Herning - http://www.messecenter.dk
Odense Congress Center - http://www.occ.dk
Aalborg Kongres og Kultur Center - http://www.akkc.dk



Udenlandske byggedatabaser mv.
AB Svensk Byggtjänst - www.byggtjanst.se
BauNetz für Architekten - www.baunetz.de
Boverket (Sverige) - www.boverket.se
CIB, Internasional Counsil for Research and Innovation in Building and Construction - www.cibworld.nl
Estonia, ET-Infokeskuse AS - www.ehituskeskus.ee
Finnish Standards Association SFS - www.sfs.fi
Formas - Forskningsrådet för miljö areealla näringar och samhällsbygganda - www.formas.se
NBS National Building Specification (England) - www.thenbs.com
Nordic Built - www.nordicinnovation.org
SINTEF Byggforsk - www.sintef.no/byggforsk/
SP Sveriges Provnings- och Forskningsinstitut - www.sp.se
Sweet's Group/McGraw-Hill - www.sweets.construction.com

Send til en kollega

0.152