Hidtil største projekt på Høvelte Kaserne
Modernisering af bygning 41 på Høvelte Kaserne skal skabe bedre rammer for de ansatte og værnepligtige. Her er Skou Gruppen netop gået i gang med den hidtil største renovering og modernisering for Forsvaret under den fireårige rammeaftale om vedligeholdelse, ombygning og udbygning af Forsvarets ejendomme på Sjælland.
Projektet omfatter en gennemgribende modernisering af bygning 41 på Høvelte Kaserne, hvor der i dag er belægningsstuer, tørrestuer, pudsestuer og kommandokontorer. Målet er at skabe moderne faciliteter og øge kapaciteten til indkvartering af værnepligtige.
Opgaven omfatter etablering af nye baderum, nye værelser og nye kommandokontorer samt renovering af gulve, ventilation og elinstallationer. Desuden gennemføres malerarbejde som afslutning på moderniseringen af rammerne for indkvartering.
På sit højeste vil projektet beskæftige mellem 15 og 20 håndværkere, og både tømrere, murere, VVS’ere, elektrikere, ventilationsteknikere og malere kommer til at bidrage til projektet.
"Det er en stor og spændende opgave, som samler mange forskellige håndværksfag. Vi skal modernisere en bygning, der spiller en vigtig rolle i hverdagen på kasernen, og det kræver både præcis koordinering og stærke håndværksmæssige kompetencer. Derfor er vi naturligvis glade for den tillid, Forsvaret viser os med opgaven," siger viceadm. direktør Jesper Nicolaisen.
En tillidserklæring
Projektet er Skou Gruppens hidtil største for Forsvaret. Samtidig er projektet også det største byggeprojekt på Høvelte Kaserne til dato. Det indgår i Forsvarets løbende arbejde med at forbedre de fysiske rammer for medarbejdere og værnepligtige over hele landet.
Hos Skou Gruppen ser man projektet som endnu et eksempel på det tætte samarbejde, der er opbygget gennem rammeaftalen med Forsvaret.
"Vi har i dag mere end 50 mindre og større opgaver i gang på Forsvarets ejendomme på Sjælland under den igangværende rammeaftale. Vi ser det som en stor anerkendelse af vores samarbejde, at vi nu er valgt til også at løfte det største projekt," siger Jesper Nicolaisen.
Erfarne og faste teams løser opgaverne
At arbejde på Forsvarets ejendomme stiller særlige krav, fordi opgaverne foregår på aktive kaserner og tjenestesteder. Det betyder, at byggeaktiviteterne skal planlægges, så hverdagen fortsat kan fungere for de værnepligtige og medarbejderne.
Samtidig spænder Forsvarets bygningsmasse fra moderne faciliteter til ældre og bevaringsværdige ejendomme. Derfor kræver arbejdet både solid håndværksmæssig faglighed, respekt for bygningernes funktion og dokumenteret kvalitetssikring i alle faser.
”Det er en fordel, at vi kan stille med faste og erfarne teams, som mestrer koordineringen, kan udvise fleksibilitet og indgå i en tæt dialog med både byggeledelse, brugere og Etablissement- og Terrænkommandoen,” siger Jesper Nicolaisen.
Den renoverede bygning 41 forventes afleveret i juli 2027.