23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

TO-PASS® Mobile analyserer positionsdata

TO-PASS® Mobile overvåger maskiner, køretøjer og bevægeligt gods pr. GPS. Modulerne bruger GSM-mobilradionettet til at sende fejlmeddelelser og positionsdata.

WAGO har udvidet sit TO-PASS®-produktprogram med TO-PASS® Mobile, der er universelle telekontrolmoduler til fejlmelding og positionsovervågning af maskiner og gods baseret på GSM-mobilradionettet.

Modulerne fås i to versioner (761-314 og 761-316). Begge moduler anvender et integreret GSM-quadband-modem til dataoverføring. Med dette frekvensbånd kan modulerne anvendes i mange lande. De sender meddelelser som sms, e-mail, fax eller fastnetopkald og kan aktivere udgange pr. sms. Deres interne datahukommelse arkiverer op til 4.096 procesafbildninger i en indstillelig cyklustid. Hvert modul har 4 digitale og 4 analoge indgange samt 2 digitale udgange. Via det integrerede GSM-modem modtager modulerne GPS-positionsdata (Global Positioning System). TO-PASS® Mobile 761-316 har en udvidet funktionalitet og kan sende procesafbildningen og GPS-positionsdataene i en indstilelig cyklus til en valgfri internetadresse, som f.eks. WAGO's TO-PASS®-webportal. Yderligere procesværdier fra andre Modbus-deltagere, f.eks. Modbus-controller 750-816, kan ligeledes overføres i forbindelse med en seriel RS-232-grænseflade. Modulerne er velegnede til anvendelse på decentrale stationer og fungerer i temperaturområdet fra -20 til +70 °C.

Kontakt WAGO Danmark for yderligere information: tlf. 44 35 77 77, e-mail: info.dk@wago.com, homepage: http://www.wago.dk

WAGO Denmark A/S
Lejrvej 17
3500 Værløse
Furesø Kommune
Danmark
CVR nummer: DK36442522
BREAKING
{{ article.headline }}
0.093