23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

En god indeklimaløsning i IKEA-varehus.

Effektiv byggestyring med KE Fibertecs logistikkoncept.

I 1958 åbnede verdens første IKEA-butik i byen Älmhult, der ligger imellem Småland og Skåne. Det gamle varehus blev i 2012 erstattet af en ny og mere moderne bygning, og i den forbindelse blev der installeret 25 tekstilkanaler i fire afdelinger. Udfordringen bestod i at sikre en jævn fordeling af den friske luft, så den også i de høje rum kommer ned til varehusets kunder og medarbejdere.

Laserskårne huller eller dyser

I afdelinger med max. 4 meter til loftet blev der lavet en løsning med laserskårne huller, og på højlageret, der måler næsten 10 meter i højden, blev der monteret 24 mm dyser i de skræddersyede tekstilkanaler. Det gjorde det muligt at retningsbestemme luftforde¬lingen for at undgå ”døde zoner”.

FAKTA:
Bygherre: IKEA
Installatør: YIT
Leverandør: ACP Luftbehandlingsprodukter AB / KE Fibertec AS
Rådgiver: Andersson & Hultmark


Systemet består af en række sektioner á 5 meter, der er forbundet med lynlåse, og de er monteret i loftet med dobbelte aluminiumsskinner. Tekstilmaterialet er naturligvis brandhæmmende.

Opblandingsventilation sikrer en jævn luftfordeling

Som det ses på illustrationen, indblæses luften ved høj hastighed uden for op¬holdszonen, og med tiden søger den ind mod opholdszonen til gavn for varehusets kunder og medarbejdere. På den måde får man en trækfri luftforde¬ling og et godt indeklima i lokalet.

Læs mere her

KE Fibertecs logistikkoncept

KE Fibertec har udviklet et koncept, der gør, at vi kan levere i etaper, på et bestemt sted, på et bestemt tidspunkt med advisering til kunden 15 minutter før. Materialerne bliver pakket på paller opmær¬ket med angivelse af, hvilken zone de hører til på byggepladsen, hvilket gør det væsent¬ligt lettere for bygherren at styre byggepro¬cessen. Det var også noget, IKEA lagde stor vægt på, da de valgte leverandør. Logistikkonceptet hænger nøje sammen med vores interne kvalitetsstyringssystem, og KE Fibertec er bl.a. certificeret efter ISO 9001-standarden.

KE Fibertec AS
Industrivej Vest 21
6600 Vejen
Vejen Kommune
Danmark
CVR nummer: DK19138038

Kontaktperson

Lotte Aakjær Cornelius
Salgsingeniør
+45 22 89 90 26 lac@ke-fibertec.dk
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web03