23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

Ny arkitektvideo om Årets skolebyggeri 2014: Dyvekeskolen på Amager

Hør Partner Uffe Bay-Smidt fra KANT Arkitekter fortælle om byggeprojektet i Nohr-Con's nye video om Årets skolebyggeri 2014: Dyvekeskolen på Amager

Som en del af “Ny skolestruktur Amager” har KANT renoveret og ombygget Dyvekeskolen til en 4-sporet skole for 0.–6. klassetrin plus 1 fuld specialklasserække. Skolens indretning er blevet målrettet skolens nye fokus som ”Den digitale profilskole” og blev taget i brug i august 2014.

Ombygningen er blevet tilpasset alle faciliteterne til indskoling og mellemtrin, mens helhedsrenoveringen har omfattet en generel fornyelse af skolens undervisningsmiljøer med forbedring af akustik, lys, ventilation og it-installationer. Hertil har der været udskiftning af taget og nyanlægning af skolegården.

Nohr-Con’s ”Konference om byggeri af fremtidens skole 2014” løb Dyvekeskolen med hæderen som "Årets skolebyggeri 2014" foran fire andre nominerede skoleprojekter.

DYVEKESKOLEN BYGGEFAKTA:
- Arkitekt og totalrådgiver: KANT Arkitekter
- Landskabsarkitekt: Kragh & Berglund
- Ingeniør: COWI
- Anlæg af legeplads og udearealer og LAR-anlæg: Park & Landskab
- Leverandør af akustiske lofter: Gyproc
- Generel belysning: KC Light A/S

Hør Partner Uffe Bay-Smidt fra KANT Arkitekter fortælle om byggeprojektet i videoen ude til højre.

Nohr-Con udbyder kurser, konferencer og studieture om offentligt indkøb, byggeri og personlig udvikling - herunder især inden for udbudsret og entrepriseret. Derudover filmer Nohr-Con løbende spændende byggeprojekter inden for skole og sundhedsområdet. Se vores kommende arrangementer her, og alle vores videoer her.

Nohrcon ApS
Ewaldsgade 9
2200 København N
Københavns Kommune
Danmark
CVR nummer: DK30607635

Kontaktperson

PGM
Peter Green Melgaard
Kommunikations- og marketingchef
+45 70201146 pm@nohrcon.com
BREAKING
{{ article.headline }}
0.058|instance-web01