23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

Sikker strømforsyning i Ex-zone 2

Ny Ex-godkendelse for skinnemonterede effektklemmer i serie 285 til ledertværsnit på 35 og 50 mm²

WAGO's program af POWER CAGE CLAMP-effektklemmer er kendetegnet ved optimal fjederkraft i energitunge applikationer – f.eks. i maskin- og anlægsbyggeri eller i energisektoren. Rækkeklemmerne i serie 285 til ledertværsnit på 35 og 50 mm² er nu også godkendt til eksplosive områder, hvilket også gør dem meget velegnet til applikationer med forhøjet sikkerhed "Ex e".

Godkendelsen i henhold til DIN EN 60079-0 og DIN EN 60079-7 gælder for 2-ledergennemgangsklemmerne i lysegrå udgave (285-935 og 285-950) og de grøn-gule PE-klemmer (285-137/999-950 og 285-157/999-950). For at give tavlebyggerne fuld fleksibilitet ved anvendelse af effektklemmerne  også i eksplosive områder er det primære tilbehør ligeledes blevet godkendt.

Stort udvalg af rækkeklemmer fra til Ex-området
Som supplement til effektklemmerne tilbyder WAGO også skinnemonterede TOPJOB S-rækkeklemmer, herunder gennemgangsklemmer, der alle er velegnet til anvendelse i eksplosive områder. Alt i alt tilbyder WAGO dermed et fuldstændigt program af rækkeklemmer med fjederteknologi til Ex e-applikationer, som dækker ledertværsnit på 0,14 - 95 mm².

WAGO Denmark A/S
Lejrvej 17
3500 Værløse
Furesø Kommune
Danmark
CVR nummer: DK36442522
BREAKING
{{ article.headline }}
0.032|