23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Aktiv på sociale medier med minimalt tidsforbrug 

Mette Tronborg Petersen ejer og driver Restaurant Bryggergården i Roskilde og har fået hjælp fra Grønbech PR og HR til storytelling og administration af restaurantens profiler på sociale medier. Det har ifølge Mette Tronborg Petersen givet hende mere tid til at fokusere på den daglige drift og samtidig sikret løbende aktivitet på sociale medier. 

Restaurant Bryggergården ligger i centrum af Roskilde i en af byens historiske bygninger. I restaurantens hyggelige atmosfære serverer personalet dansk mad lavet fra bunden på friske råvarer til deres gæster. 

For lidt tid til sociale medier 

For Mette Tronborg Petersen er de sociale medier det oplagte valg til markedsføring af restauranten, men hun har også måttet indse, at det kræver tid og en vedvarende indsats at få succes på sociale medier. 

”Jeg tror ikke, det ville give mening for vores restaurant at købe annoncer i avisen, for det er ikke der, folk finder spisesteder i dag. Vores kunder befinder sig i større udstrækning på sociale medier, så det er der, vi skal fange deres opmærksomhed. Men det kræver løbende nyt indhold at bygge et varemærke op her,” siger Mette Tronborg Petersen og uddyber:

”Jeg styrer både den daglige drift af restauranten og tager vagter som tjener, når der er behov for det. Så der er altid noget at lave i restauranten. Derfor har jeg alt for sjældent tid til at lave opslag til sociale medier. Det var derfor, jeg søgte hjælp til at varetage denne del af forretningen.” 

Løbende aktivitet på sociale medier

Grønbech PR og HR har stået for at lave ugentlige opslag til sociale medier, udarbejde annoncer og håndtere aktiviteten på restaurantens Facebook, Instagram og LinkedIn profiler. 

”Grønbech har været rigtig gode til at lytte til, hvad jeg gerne vil opnå, og få udmøntet det i en plan. Planen har de tilpasset måned for måned, alt efter de input, jeg kommer med, og deres egne forslag og idéer,” siger Mette Tronborg Petersen og fortsætter:    

”Det har givet ro og frigjort tid, at Grønbech stod for indhold på vores sociale medier. Den aftalte plan bliver fulgt til punkt og prikke. Hvis jeg så pludselig havde brug for noget andet, fx at få lagt et jobopslag på vores profiler, så var det bare at give besked, og så tog de sig af det.” 

Synlighed online

På eventsiderne Kultunaut og Visit Fjordlandet kan lokale virksomheder, organisationer m.m. have en profilside og opslå events. Mette Tronborg Petersen ønskede at styrke Restaurant Bryggergårdens tilstedeværelse på disse sider.   

”Jeg fik aldrig selv tid til at lave tekster og lægge events på Kultunaut og Visit Fjordlandet, så jeg var glad for, at Grønbech tog initiativ og klarede opgaven,” siger Mette Tronborg Petersen og tilføjer: 

”Vi havde også nogle tekniske problemer med de to sider, og der var Grønbech gode til at tage teten og få fixet tingene, så jeg ikke skulle slås med det.”

Grønbech PR og HR
A. P. Møllers Allé 39A Nord
2791 Dragør
Dragør Kommune
Danmark
CVR nummer: DK34579970

Kontaktperson

Susanne Lindø
Adm. direktør og kommunikationsrådgiver
+45 40 33 05 55 mail@groenbech.com

Send til en kollega

0.047