23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

Kan du bygge videre med beton fra 70’ernes elementbyggeri?

Inden vi svarer, lad os lige sætte scenen. Betonelementer er flittigt brugt i Dansk byggeri, og nu – hvor vi begynder at nedtage bygninger fra 60’erne og 70’erne opført med betonelementer – er det afgørende, at vi bibeholder værdien i den beton, vi tager ned.

Det handler om at udnytte ressourcer og indlejret CO₂ bedst muligt.

I Kingo Koncernen samarbejder vi på tværs – lige nu producerer Diamantgruppen og Kingo nedrivning byggeelementer skåret ud af betonelementer fra et nedtaget etagebyggeri.

Tilbage til svaret:
JA
For at øge interessen i genbrugsmaterialer skal vi også levere materialer, der taler til både øjet og klimaregnskabet. Vi synes disse nye genbrugsprodukter kan noget helt særligt.


Læs vores advertorial her og få indblik i hvordan beton fra 70’erne bliver en del af fremtidens byggeri

Kingo Karlsen A/S
F.L. Smidths Vej 17
8600 Silkeborg
Silkeborg Kommune
Danmark
CVR nummer: DK21791733

Kontaktperson

Søren Malund Thomsen
Head of Business Development
smt@kingo.biz
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02