23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Betalte vægtafgift for stjålen trailer

Et malerfirma brugte 10 år og utallige arbejdstimer på at få en stjålen trailer afmeldt. En analyse fra SMVdanmark viser, at mange virksomheder oplever problemer i mødet med det offentlige, skriver SMVdanmark.  

Lis Christensen fra SP Malerfirma troede, at sagen var enkel, da deres stjålne trailer blev fundet ødelagt efter et tyveri i 2013. Anmeldelsen var sendt til politiet, og papirerne var udfyldt. Alligevel kunne traileren ikke afmeldes hos Skattestyrelsen, fordi nummerpladen var forsvundet. 

- Systemet sagde nej, fordi vi ikke kunne aflevere nummerpladen. Vi sendte papir på papir, men det hjalp ikke. Hvert år kom der en opkrævning på vægtafgift, og vi måtte igen tage stilling, fortæller Lis Christensen. 

Hvert år ringede de til Skattestyrelsen, gjorde indsigelse og blev mødt med krav om endnu flere papirer. Til sidst gav de op og betalte regningen på 110 kroner om året, bare for at få ro. 

- Det forekommer komisk, latterligt og ja, man ved ikke, om man skal grine eller græde, siger Lis Christensen. 

Læs artiklen Betalte vægtafgift for stjålen trailer  

 

 

Danske Malermestre
Islands Brygge 26, 5.
2300 København S
Københavns Kommune
Danmark
CVR nummer: DK61834710

Kontaktperson

Annika Ipsen
Kommunikationsansvarlig
+45 61779770 aip@malermestre.dk

Send til en kollega

0.062