23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Hvad er DMR’s motivation for vores ISO 9001-certificering (kvalitetsledelse)?

DMR opfatter systematiske og dokumenterede arbejdsprocesser og rådgivning som en naturlig del af vores rådgivning. Via vores ISO-certificerede ledelsessystemer ønsker vi at sikre en daglig styring, bevågenhed og dokumentation i projekterne. ISO-certificeringen skal sikre, at vi har styr på risiko, muligheder, interessenter og vores daglige rådgivning.

Ledelsessystemerne skal sikre fuld gennemsigtighed og dokumentation for, at vi følger egne og eksterne procedurer og regler i alle organisationens led – fra nyansatte medarbejdere til firmaets Direktion. Vi synes ISO-certificeringen er en naturlig del af den daglige rådgivning, risikostyring og løbende forbedring og udvikling af DMR.

Konkret ifht. vores ISO 9001 certificering, så mener vi, at kvalitet i al vores rådgivning er både en forudsætning og et centralt ledelsesværktøj i DMR. Vi ønsker således at levere ensartet og systematisk rådgivning med fokus på kvalitet, faglighed, god service og høj tilfredshed blandt både kunder og medarbejdere.

Vi arbejder løbende med forbedringer og effektivisering samt med at identificere risici og muligheder. Vores kvalitetssystem skal bidrage til, at alle medarbejdere – fra direktøren til nyansatte – har et klart fokus på styring, dokumentation og forbedring af kvaliteten i vores arbejde.

For at sikre en ensartet og høj kvalitet udføres kvalitetssikringen af alle DMR’s rapporter af en medarbejder eller fagspecialist, der har den nødvendige faglighed, og har ansvar og beføjelser til at lave kvalitetssikring af den konkrete opgave, uanset hvilken kunde og fra hvilket kontor opgaven løses.

DMR har udarbejdet en kvalitetshåndbog, der bl.a. baseres på følgende kvalitetskriterier:

  • omfang og kvalitetsmål for en ydelse eller et produkt skal være specificerede, entydige, let forståelige og opnåelige,
  • ansvarsfordeling og beføjelser skal fastlægges for alle funktioner, der kan påvirke kvaliteten,
  • ledelsen skal regelmæssigt vurdere og justere kvalitetshåndbogen for løbende at forbedre kvaliteten, effektiviteten og reducere omkostningerne,
  • ledelsen skal sikre, at kvalitetspolitikken gennemføres og vedligeholdes ved en målrettet motivation og efteruddannelse af medarbejderne.

Kvalitet er derfor altid en integreret del af vores opgaveløsning. Vi er overbeviste om, at denne systematiske tilgang kommer både vores kunder og organisation til gavn.

Du kan læse mere om DMR’s ISO-certificeringer af vores ledelsessystem her.

 

DMR A/S
Hårup Østervej 3
8600 Silkeborg
Silkeborg Kommune
Danmark
CVR nummer: DK14249141

Kontaktperson

Claus Larsen
Kontorleder Silkeborg, civilingeniør, ejerleder
+45 20 95 06 55 cl@dmr.dk

Send til en kollega

0.037