Bekymring over underentreprenører
Danske Malermestre bør gå forrest og lave regler, der forhindrer brug af udenlandske enkeltmandsvirksomheder. Det viser Danske Malermestres seneste konjunkturundersøgelse.
Danske Malermestre bør indføre regler, der forhindrer, at en virksomhed både kan være medlem og samtidig benytte sig af udenlandske, enearbejdende underentreprenører. Det viser den seneste konjunkturundersøgelse. I undersøgelsen blev der spurgte ind til, om man oplevede konkurrence fra kollegaer, der opdeler større entrepriser i mindre underentrepriser, som bliver udført af udenlandske alenemestre.
Af de adspurgte svarer 23, at det er noget, de oplever meget, 23 svarer, at de oplever det, 51 svarer, at de har hørt om det men ikke oplevet det, mens 50 svarer, at de hverken har hørt eller oplevet problemer.
Læs artiklen Bekymring over underentreprenører