[Datacenter Forum] AI og bæredygtighed er blandt fremtidens drivkræfter i datacentre!
Det tager Lars med fra Datacenter Forum 25
AI og bæredygtighed er blandt fremtidens drivkræfter i datacentre!
Som sponsor deltog Lars, Brian og André fra Alcadon på Datacenter Forum i København, hvor AI og bæredygtighed var blandt de helt store temaer.
Vi har spurgt Lars Peter Met Pedersen, Sales Manager Datacenter, om de væsentligste pointer han tog med fra dagen:
⚡ AI skaber behov for højere densitet; det stiller nye krav til strøm, køling og modulært design.
🚀 Hastighed, robusthed og bæredygtighed hele vejen rundt; fremtiden bringer præfabrikerede løsninger, energilagring, grid-resiliens og integration af vedvarende energi.
💡 Innovation og ansvar er nødvendigt, blandt andet indenfor avanceret køling, europæisk digital suverænitet og genbrug af spildvarme som ressource.
Tak til kunder og leverandører for de mange værdifulde samtaler, især Legrand og CommScope, der allerede leverer løsninger med fokus på AI og sustainability - og som har endnu mere spændende på vej 😉
👉 Læs mere om Alcadon og datacenter 👈