23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Del siden
Annonce

Kombikryds med PE-ender

AVK fleksibelt kombikryds introduceres nu med et nyt ventiludtag med PE-ender, så kombikrydset kan konfigureres med PE-ender på alle udtag eller med i kombination med flanger og blindflanger.

Kombikryds med PE-ender er ideelt til nedgravede installationer og kombinerer fordelene ved en kompakt multiventilenhed med installationsfordelene ved direkte sammensvejsning med PE-rør.

Ventiludtaget fås i DN100, DN150 og DN200, svarende til DN-målet på kombikrydsets centerdel. Ventilerne leveres som standard med sort/blå PE100 SDR11/PN16 rør og kan på forespørgsel leveres med SDR17/PN10 rør eller i andre PE-materialer.

Design

  • Integrerede PE-rørender er kompatible med PE100/PE100-RC rør og fås i OD110, 160, 180 og 225 mm. De er designet til elektro- og stuksvejsning, så der ikke er behov for for flangetilslutninger.
  • Ventilerne er i AVK’s velkendte design med en bolteløs, fuldboret PE-ende, der er trækfast og opfylder alle krav specificeret i DVGW G5600-1.
  • Ventilmaterialer: Duplex spindler (W1.4362), drikkevandsgodkendt EPDM og GSK-godkendt epoxycoating.
  • DN100 centerudtaget leveres med blindflange og kan anvendes til installation af underjordsbrandhane eller som inspektionsadgang.
  • Det fleksible kombikryds i DN100–200 kan konfigureres med en kombination af udtag – ventil med PE-ende, flangeventil, flange eller blindflange.

Se datablad for AVK kombikryds med PE-ender for flere produktdetaljer.

AVK Danmark A/S
Bizonvej 1
8464 Galten
Skanderborg Kommune
Danmark
CVR nummer: DK57693517
BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|