Samarbejde med studerende om genanvendelse af byggematerialer
ABC Pavilloner A/S har deltaget i en såkaldt hackaton med studerende på VIA University Aarhus. Modulproducenten fik bud på, hvordan brugte byggematerialer kan få nyt liv i nye bygninger.
Ordet hackathon er en sammentrækning af ordene "hack" og "marathon" og beskrives som et intensivt, tværfagligt samarbejde om udvikling af nye, banebrydende løsninger.
For de 108 bygningskonstruktørstuderende på VIA University Aarhus bestod udfordringen bl.a. i at udvikle idéer til, hvordan man bedst kan håndtere, registrere, dokumentere og genanvende overskydende byggematerialer - især konstruktionstræ - hos modulproducenten ABC Pavilloner og søstervirksomheden Concept Living i Engesvang ved Silkeborg.
De studerende arbejdede med, hvordan byggematerialer kan genbruges og genanvendes frem for at ende som affald – og hvordan nye metoder kan gøre byggeriet både grønnere og mere effektivt.
Stor værdi for alle parter
Ifølge Flemming Vind Christiansen, lektor på VIA University College, giver samarbejdet stor værdi i undervisningen:
“Når virksomheder som ABC Pavilloner stiller virkelige cases til rådighed, bliver undervisningen levende. De studerende får en bedre forståelse af, hvordan deres teoretiske viden bruges i praksis – og hvordan de kan bidrage til den grønne omstilling i branchen.“
For ABC Pavilloner har Hackaton været en inspirerende oplevelse, der både har givet konkrete idéer og nye tanker om, hvordan virksomheden kan arbejde endnu mere systematisk med genanvendelse og dokumentation af materialer.
“Vi tager mange gode input med os – både omkring materialehåndtering, digitalisering og bæredygtighed”, siger direktør Kjeld S. Facius. “Det er spændende at se, hvordan de studerende tænker kreativt og ser muligheder, hvor vi måske ser begrænsninger. Det giver os inspiration til at udvikle vores processer yderligere.“
En investering i fremtiden
For ABC Pavilloner er deltagelsen i Hackaton også en del af virksomhedens mål om at styrke relationen mellem erhvervslivet og uddannelsesverdenen:
“De studerende er jo vores kommende kollegaer. Derfor giver det god mening for os at være en aktiv del af deres uddannelse – både for at inspirere og for selv at blive inspireret", slutter Kjeld S. Facius.