Her er nøglen til succesfulde projekter / del to af tre
Gennem et langt arbejdsliv har Lars Kjølby arbejdet med projektering og installation af sprinkleranlæg. I dette interview kommer han med et bud på, hvorfor mange byggeprojekter støder ind i udfordringer, der nemt kunne undgås.
Dette er anden af tre dele af GRAPHISOFT Center Danmarks interview med Lars Kjølby fra Hjernø / Du kan læse hele interviewet her.
Lars Kjølby er overbevist om, at meget ekstraarbejde under udførelsen hænger sammen med, at rådgiverne ikke gør projekteringen helt færdig. Og på trods af, at BIM programmer i dag er tilgængelige for alle, mener han ikke, at vi bruger dem nok og udnytter det de kan.
Den manglende brug af BIM er ikke noget, der ligefrem tynger Kjølby.
”Jeg er fuldstændig afhængig af MEP Designer i Archicad, som jeg har tegnet i siden 2017. I de sidste 5 år har jeg ikke haft en arbejdsdag, hvor jeg ikke bruger programmet. Det gør hverdagen behagelig, når jeg tør tro på, at projektet kan bygges. Jeg samler først alt tegningsdokumentation fra arkitekter, ingeniører og entreprenører i Archicad, for at danne mig et overblik over bygningens proportioner.
Derefter klipper, fletter og skitserer jeg videre, indtil jeg har et design, der omfatter sprinklernes placering og principielle rørføringer. Dette tegner jeg efterfølgende færdigt i en minimalistisk udgave med plan og snit og måske en IFC, som så går videre vores eksterne BIM-tegnere, der modellerer rørføringer og uploader 2D-tegninger og 3D-modellen til Autodesk Construction Cloud eller Dalux.”
LÆS OGSÅ: BIM for installationsingeniører med MEP Designer
Kjølby bruger også Archicad til at trække omfattende forskrifter og regler ind som PDF, opdeler dem på forskellige tegninger og breder dem efterfølgende ud på. Det gør det nemt for ham at finde rundt i krav og dokumentation i høj detaljeringsgrad.
”Hvis jeg ikke gjorde det, ville det være svært at få overblik og plads til alle detaljer på de slides vi sidder med på projekteringsmøder. Jeg benytter også 3D-text og vores “isvaffel” som indsætningspunkt, for at sikre at alle fag-modeller er placeret, roteret og skaleret korrekt. 3D-tekst gør det lettere at finde rundt i IFC-modellerne og gør også vores projekter mere robuste overfor IFC.”