23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Peab Asfalt bliver en del af udstillingen på Kolding Bibliotek

Med borekerner fra et CO2-besparende projekt ved Marina Syd i Kolding er Peab Asfalt nu blevet en del af udstillingen “Grøn Expo” på Kolding Bibliotek

Udløber
23. januar 2026

“Formålet med Grøn Expo er at forbinde private virksomheder, det offentlige, uddannelser, interesseorganisationer og ildsjæle for at sætte yderligere fart på den grønne omstilling for at give håb og vise, at verden mange steder bevæger sig i den rigtige retning.” 

Sådan skriver Kolding Bibliotek på deres hjemmeside omkring udstillingen “Grøn Expo”. Initiativet er startet af Erhvervsgruppen Kolding, der ønsker at sætte fokus på ressourcebesparende services og produkter udviklet eller anvendt i Kolding Kommune. Derfor tog de kontakt til Peab Asfalt for at høre, om virksomheden havde lyst til at være en del af udstillingen og visualisere belægningen ved Marina Syd - et projekt hvor det med tiltag som biogas, bioolie samt øget fokus på genbrug lykkedes at nedbringe CO2-udledningen med over 80 %.

Dermed kan borekerner hentet fra belægningen ved Marina Syd, Kolding fremover ses på Kolding Biblioteks udstilling "Grøn Expo".

Peab Asfalt A/S
Nørreskov Bakke 1
8600 Silkeborg
Silkeborg Kommune
Danmark
CVR nummer: DK18298503

Kontaktperson

LJ
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.031|