23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Alt hvad en bygningskonstruktør har brug for / del 1 af 2

Anders Juul har mere end 30 års erfaring som bygningskonstruktør og driver i dag Juul’s Tegnestue. I dette interview fortæller Anders om sit effektive workflow – og hvordan han som bygningskonstruktør og solo-selvstændig bruger Archicad og Twinmotion som centrale værktøjer i sit daglige virke.

Dagligdagsarkitektur skabt af en bygningskonstruktør, der efter eget udsagn er lidt forfængelig, kan jo ikke gå helt galt. Anders Juul er indehaver af Juul’s Tegnestue, der arbejder med enfamiliehuse, om- og tilbygninger, myndighedsprojekter og mindre skitseforslag. Som en-mandstegnestue er Anders Juul afhængig af at kunne håndtere alle processer – fra tidlige skitser og visualiseringer til LCA-beregninger og konstruktions-tegninger – i ét enkelt og effektivt workflow. Sammen med Adobe- og Office-pakkerne dækker kombinationen af Archicad og Twinmotion alle hans behov.

”Jeg er uddannet bygningskonstruktør, og selv om jeg ikke er arkitekt, kan jeg sagtens indrette et hus. Jeg har hverken AutoCAD, Revit eller SketchUp, men med Archicad og Twinmotion kører det helt perfekt. Min arbejdsstation skal bare fungere, og jeg elsker Archicad. Som bygningskonstruktør mangler jeg ikke noget, når jeg arbejder med dette setup,” indleder Anders Juul, da vi besøger ham på tegnestuen mellem Horsens og Juelsminde.

LÆS OGSÅ Kursus i LCA-beregninger 

Modelleringsskik strømliner LCA-beregningen

En af fordelene ved BIM er de data, der indgår i BIM-modellerne. Derfor kan det betale sig at give BIM-modellen lidt ekstra opmærksomhed i de tidlige faser for at høste gevinsten senere i projektforløbet.

”Jeg går meget op i at modellere rigtigt fra starten og vil gerne have, at der er farve på, og at alting står HELT skarpt. En tegning skal også være flot, så her bruger jeg lidt ekstra arbejde i 2D, selv om det hele faktisk fungerer automatisk ud fra modellen. Derudover sørger jeg for at få det rigtige terræn og de rigtige materialer ind tidligt, så jeg ikke skitser noget, der ikke kan lade sig gøre. Når modellen er korrekt og afspejler virkeligheden, er det nemt at trække snit, facader, vinduer, døre og arealer ud i lister. Det er energiingeniøren rigtig glad for, og det sparer omkring 15% på energiberegningen, hvis jeg kan strukturere informationerne på en måde, der giver mening for ingeniøren. Det giver jo ingen mening, hvis han skal måle op på en PDF,” uddyber Anders Juul, der typisk er involveret i projekterne fra skitsefasen til aflevering af hovedprojekt.

”3D-modellen er guld værd, når projektet fortsætter i hovedprojektet og danner udgangspunkt for LCA-beregninger i DesignLCA. Hvis jeg lægger lidt mere arbejde i skitseprojektet, er alt jo næsten klart, når jeg starter hovedprojektet. Det gør det lettere for mig at arbejde hurtigt, så projekterne bliver mere rentable, når jeg arbejder struktureret med 3D-modellen fra starten af. Der er masser af automatiseringer i Archicad, som det virkelig kan betale sig at benytte. Det sparer mig – og i sidste ende mine kunder – for en del tid,” fortæller Anders. ”Jeg modellerer altid tagspær i 3D, så de automatisk kommer med i tegningerne og også indgår i LCA-beregningen. – Så pludselig hænger det hele sammen. Det er noget, jeg under alle omstændigheder ville gøre senere, så det handler faktisk mest om, hvilke opgaver jeg har flyttet fra projekteringen frem til skitsefasen.”

 

Dette er første af to dele af interviewet med Anders Juul, indehaver af Juul’s Tegnestue. Du kan læse hele interviewet her → 

 

GRAPHISOFT Center Danmark
Rentemestervej 62
2400 København NV
Københavns Kommune
Danmark
CVR nummer: DK40824057

Kontaktperson

Thomas Graabæk
Arkitekt - Indehaver
+45 26285306 tg@formfaktor.dk
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|