23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Én løfter – to løsninger til effektiv håndtering af kasser

En specialtilpasset løsning baseret på Lifts Alls Basic system kombinerer vakuumløft og mekanisk griber i én og samme løfter. Resultatet er større fleksibilitet, bedre ergonomi og en mere effektiv arbejdsdag.

GMV har netop leveret en specialløsning, der tager udgangspunkt i Lifts Alls Basic trykluftsmanipulator og er tilpasset kundens konkrete behov i produktionen.

Løsningen kombinerer to funktioner i samme løfter:

  • Vakuumløft til papkasser
  • Mekanisk griber til plastikkasser

Med Quickshift-funktionen kan medarbejderne skifte mellem vakuum og griber på få sekunder. Det giver en fleksibel arbejdsstation, hvor der hurtigt kan omstilles mellem forskellige kassetyper uden behov for ekstra udstyr.

Løfteren er monteret på et specialdesignet stativ, som sikrer korrekt arbejdsområde og stabil placering, uanset om der plukkes fra palle, reol eller rullebane.

I praksis betyder det færre manuelle løft ved varemodtagelse, hurtigere skift mellem opgaver og en mere ergonomisk arbejdsstilling ved gentagne løft i produktionen.

Denne løsning er et eksempel på, hvordan vi udvikler kundetilpassede løsninger med udgangspunkt i Lifts Alls Basic system.

Læs mere om vores specialløsninger her

 

GMV A/S
Industriparken 1
7182 Bredsten
Vejle Kommune
Danmark
CVR nummer: DK21801283

Kontaktperson

Svend Ø. Mortensen
Salgschef, Industri
+45 53653247 sm@gmvas.dk
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.048|