Succes på Icehorse Festival
Fra torsdag til søndag har vi været til stede på Icehorse Festival i Herning, hvor vi har haft en fælles stand sammen med blandt andre holdet bag det velkendte e-magasin Islandsk Hest.
Messen har været en stor succes for os. Gennem hele weekenden har der været god trafik på standen, og det har ført til mange relevante og konkrete snakke med både nuværende og potentielle kunder fra hestebranchen.
Til hestefolkene er det specielt maskinerne, der kører på el, der er populære. Desuden er det selvfølgelig generelt de små, men stærke maskiner, der let lige håndtere en balle wrap eller lignende. Uden det bliver for stort, så man stadig kan muge ud, og komme ind i hesteboksen.
Mange gode dialoger - og opgaver på vej
Særligt interessen for maskinernes anvendelse i og omkring stalde og ridebaner har været stor. Vi har haft mange gode dialoger om, hvordan Avant kan være med til at lette det daglige arbejde - fra udmugning og fodring til vedligeholdelse af udearealer.
Det betyder også, at vi nu tager hjem med en række konkrete forespørgsler, som vi skal have regnet på her mandag morgen.
En stærk indsats på standen
Det er vores direktør og sælger, Jørgen Jensen, der har stået på standen alle dage. Med sin erfaring og tilgang til kunderne har han været med til at skabe en god og tillidsfuld dialog med de besøgende.
Og selvom Jørgen er dygtig til at sælge maskiner, så hjælper det naturligvis også, at maskinerne i høj grad taler for sig selv, når folk får dem at se og høre om mulighederne.
Tak for besøget
Vi vil gerne sige tak til alle, der lagde vejen forbi vores stand i Herning. Det er altid værdifuldt at møde både nye og kendte ansigter og få en snak om opgaverne i hverdagen.
Vi ser frem til at følge op på de mange gode dialoger. Mon ikke også værkstedet skal i gang med at klargøre maskiner efter morgenkaffen.