Areco øger kapaciteten med ny fabrik i Sverige
Det nye produktionsanlæg tæt på Malmø er nu klar til at imødekomme den stigende efterspørgsel på sandwichpaneler i hele Skandinavien.
Styrket leverance af sandwichpaneler
Arecos nye fabrik er nu i fuld drift efter en vanskelig opstart, der oprindeligt var planlagt til 2024.
Færdiggørelsen skal give et markant kapacitetsløft, hvor den årlige produktion øges til 2,5 mio. m² sandwichpaneler for at sikre høj leveringssikkerhed i hele Skandinavien.
"Med øget kapacitet og moderne teknologi kan vi imødekomme den stigende efterspørgsel efter energieffektive og brandsikre bygningsløsninger," fortæller Maid Kulasin, der er Adm. Direktør hos Areco.
Produkter tilpasset hvert projekt
Med en historisk investering på 100 millioner danske kroner har Areco skabt rammerne for en produktion, hvor produkterne nemt tilpasses det specifikke projekt.
For at garantere den højeste kvalitet står en nordisk afdeling af specialister klar til at rådgive om design, dimensioner og beregninger.
Det tætte samarbejde betyder for kunderne, at monteringen forenkles, og byggeprocessen optimeres fra start til slut.
Om Areco Projekt
Areco er specialiseret i levering af produkter i tyndplader med speciale i højprofiler og sandwichpaneler. Med årtiers erfaring og en dyb forståelse for markedets behov, har de etableret sig som en pålidelig og troværdig partner for den danske byggeindustri.
Læs mere på deres hjemmeside: https://www.arecoprofiles.dk/dk-projekt