23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

Mød møbelpolstreren og hans lærlinge i Den Gamle By i Aarhus

Den 8.-12. juli kan du opleve, hvad det vil sige at være møbelpolstrer, hvis du kigger forbi den Den Gamle By.


Møbelpolstrerne åbner dørene til tømrerværkstedet i Den Gamle By fra den 8. til den 12. juli. Værkstedet er åbent kl. 10.00 til 17.00.

Her kan du opleve de professionelle polstrere i aktion, få en snak med de to lærlinge om deres uddannelsesvalg og blive klogere på, hvad faget kan udrette. Du får også mulighed for selv at prøve kræfter med håndværket.

Arne Jacobsen-stole få nyt liv
Som noget særligt arbejder polstrerne i år med restaureringen af to originale Liljen-stole fra 1970, designet af Arne Jacobsen. Stolene er ikoniske eksempler på dansk design og repræsenterer en betydningsfuld del af dansk design- og håndværkshistorie.

Restaurering af designmøbler fordrer særlig viden og nænsomme metoder for at bevare møblets unikke karakter og værdi. Det er netop en af polstrernes spidskompetencer at give gamle og slidte kvalitetsmøbler nyt liv.

Polstrenes værksted er en tradition
Det er ikke første gang, polstrerne viser håndværket frem i Den Gamle By. Polstrermester Bo Thuelund har siden sommeren 2022 budt indenfor på værkstedet til en snak om det gode håndværk, og hvordan man får kvalitetsmøbler til at holde i generationer.

- Jeg glæder mig til i år at vise faget frem sammen med Anna og Nanna. Måske bliver der sået nogle frø i forhold til uddannelsesvalg hos nogle af de børn og unge, der besøger os. Det håber jeg, siger Bo Thuelund.

Håndværket skal tales op
Bygningschef i Den Gamle By, Niels Meyer, er glad for samarbejdet med polstrene.

- Det er vigtigt, at der hele tiden kommer nye generationer ind i vores håndværk. Derfor skal håndværket tales op, man skal møde rollemodeller, og man skal fornemme, at det er interessante og stolte fag, mener Niels Meyer.

Håndværk formidles i Den Gamle By på alle hverdage i højsæsonen. Det sker gennem rådgivning, kurser, opgaver ud af huset og ved den daglige formidling i Den Gamle By. Der kommer årligt mere end 500.000 gæster i Den Gamle By, så der er gode chancer for at påvirke i en positiv retning.

TID OG STED:
Den 8. juli til 12. juli 2026 
Den Gamle By, Aarhus
Åbningstid kl. 10:00 til 17:00

Dansk Håndværk
Islands Brygge 26
2300 København S
Københavns Kommune
Danmark
CVR nummer: DK76065314

Kontaktperson

PF
Pia Fabienke
Medlems- og kursusadministrator
+45 53537190 pf@dhv.dk
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|