Klar til masser af boligbyggeri med 15 nye teleskoplæssere
Silkeborg-selskabet Birch Ejendomme skifter fra almindelig diesel til Manitou på HVO bio-diesel for at reducere CO2-udledningen med op til 90 procent
Der bygges boliger i Ballerup, i Køge, i Næstved, i Risskov ved Aarhus, i Esbjerg, i Støvring ved Aalborg, i Ringsted og mange andre steder. Der er fuld gang i aktiviteterne hos Silkeborg-virksomheden Birch Ejendomme, som er blandt landes førende ejendomsudviklere. Nu har firmaet netop sikret, at dampen kan holdes oppe på de mange projekter landet over. Det er helt afgørende, at materiellet til byggeri af nye lejeboliger kan følge med. Derfor har Birch Ejendomme været på indkøb hos Manitou-importøren Scantruck A/S og foretaget en totaludskiftning af samtlige små teleskoplæssere.
”Det er Manitou-modellen MT625, vi kalder ”de små”. Vi har også en del større MT1840-maskiner, men da vi altså kun har to forskellige typer, er det nemmere med ”de små” og ”de store”, end de præcise modelbetegnelser”, forklarer Carsten Bech Jensen, som er maskinansvarlig hos Birch Ejendomme.
Det blev til ikke færre end 15 nye MT625’ere, som alle er optimeret til at køre på HVO-diesel.
Op til 90 procent reduktion
”Vi har prøvet at køre med el-maskiner på byggepladserne, men kapaciteten er simpelthen ikke tilstrækkelig til, at vi kan køre længe nok. Vi er nødt til at have diesel-maskiner, men miljømæssigt er der nu ikke den store forskel. Emissionsmæssigt nærmer vi os ganske meget el-maskinerne. Vi opnår faktisk en reduktion på op til 90 procent med HVO-diesel, og samtidig monterer vi eco-stop på maskinerne for at reducere tomgangstiden”, siger Carsten Bech Jensen.
Eco-stop sørger for at slukke motoren efter et forudindstillet tidsinterval, når maskinen ikke arbejder. Det minimerer tomgangstiden og dermed også brændstofforbruget yderligere.
”Vi optimerer på miljøet over hele linjen. Det er ikke kun os selv, der kører på HVO-diesel rundt om på pladserne. Vi stiller også krav til de entreprenører, vi samarbejder med, om at anvende HVO-diesel eller 100 procent biodiesel. Den grønne omstilling skal gælde hele byggepladsen, og ikke kun vores egne maskiner. Vores næste skridt peger mod eldrevne køretøjer, efterhånden som teknologien modnes, og kapaciteten bliver tilstrækkelig”, siger Birchs maskinchef.
Mange nye boliger på vej
De 15 nye Manitou MT625 får ikke fast placering. Ejendomsselskabet rykker materiellet rundt til de forskellige byggerier efter behov.
”Vi forventer at opføre 1000 nye boliger i de kommende 12 måneder. Vi har flere end 180 medarbejdere fordelt på hovedkontoret i Silkeborg, vores kontor i Høje-Taastrup og på aktive byggepladser landet over. På pladserne har vi primært vores egne byggeledelser og pladsfolk, mens vi har eksterne tømrere, jord-entreprenører, vvs-folk og andre faggrupper til at tage sig af de egentlige byggeopgaver”, forklarer Carsten Bech Jensen.
Når maskinchefen taler om ”de små” og ”de store”, er det de to suverænt mest populære teleskoplæssere i det brede Manitou-program. Netop MT625, som Birch Ejendomme tog 15 styk af, er topsælgeren.
”For Birch Ejendomme er de perfekte som pladsmaskiner til alle formål. MT625 er nem at håndtere og let at komme rundt med, og ejendomsselskabet øger tempoet ved at få monteret hurtigskift på alle 15 maskiner. De løfter op til 2500 kilo og har en løftehøjde på knap seks meter. Transmissionen er hydrostatisk med hastighed op til 35 km/t”, fortæller distriktschef Freddy Lange Nielsen hos Scantruck.