23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Del siden
Annonce

300 m² modulbyggeri skaber rammerne om den gode arbejdsdag

For en offentlig styrelse har FOCUS Moduler A/S opført en ny modulbygning i to etager. Projektet omfatter 300 m² moderne arbejdsplads, hvor blandt andet indeklima, akustik, dagslys og funktionel indretning er tænkt ind fra begyndelsen.

Når en organisation har brug for flere kvadratmeter, handler løsningen ikke nødvendigvis kun om at skabe mere plads. De nye rammer skal også fungere for de mennesker, der skal bruge dem hver dag.

Det har været et centralt udgangspunkt for en ny 300 m² modulbygning, som FOCUS Moduler A/S har leveret til en offentlig styrelse.

Bygningen er opført i to etager og rummer blandt andet kontor- og mødefaciliteter, kantine, garderobe og toiletfaciliteter. Samtidig er der arbejdet målrettet med forhold som indeklima, akustik, dagslys og indretning for at skabe en komfortabel og velfungerende arbejdsplads.

Totalentreprise fra projektering til færdig bygning

FOCUS Moduler A/S har stået for projektet i totalentreprise og dermed varetaget processen fra projektering og produktion af de nye moduler til jord- og støbearbejde, levering og montage samt de øvrige arbejder frem mod aflevering af den nøglefærdige bygning.

Modulerne er produceret på virksomhedens egne produktionsfaciliteter, hvor en stor del af byggeriet kan gennemføres under kontrollerede forhold, inden elementerne transporteres til byggepladsen og monteres.

Modulbyggeri tilpasset arbejdspladsen

Fleksibiliteten er samtidig en væsentlig del af løsningen. Modulbyggeri kan projekteres og indrettes med udgangspunkt i den enkelte organisations funktioner og arbejdsgange frem for alene at tage udgangspunkt i et bestemt antal kvadratmeter.

For FOCUS Moduler A/S er ambitionen derfor ikke alene at levere ekstra plads, men at skabe bygninger, der fungerer i praksis.

Den nye bygning på 300 m² er et eksempel på, hvordan moderne modulbyggeri kan forene funktion, komfort og fleksibilitet i én samlet løsning.

FOCUS Moduler A/S leverer modulbyggeri til blandt andet kontorer, skoler, institutioner, velfærdsfaciliteter og byggepladser og tilbyder både midlertidige og permanente løsninger til leje eller køb.

FOCUS Moduler A/S
Vandværksvej 42
8960 Randers SØ
Randers Kommune
Danmark
CVR nummer: DK34472246

Kontaktperson

CL
Claus Løgager
cl@focusmoduler.dk
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|