Kurset introducerer de begreber og teknikker, der er nødvendige for at kunne arbejde med og udvikle komplekse modeltyper med Inventors Sheet Metal modul (pladekonstruktion). På kurset kombinerer vi teori med praktiske opgaver, og du vil få indgående kendskab til, hvordan du bruger pladekonstruktion i Inventor.
Kursusindhold:
På kurset gennemgås følgende:
• Brugerflade
• Opsætning
• Funktionerne for pladekonstruktion
• Generering af de bukkede og udfoldede emner
• Generering af skærefiler
• 2D dokumentation til produktion
Målsætning:
Du vil efter kurset kunne oprette og redigere parter i pladekonstruktion og udfoldning, samt generere skærefiler og derpå dokumentere emnerne i 2D tegninger.
Målgruppe:
Kurset henvender sig til dig, som har grundlæggende erfaring med Inventor.
Kursus længde
2 dage.
Yderligere spørgsmål
Du er meget velkommen til at kontakte os på telefon 70 10 71 10 hvis du har spørgsmål. Det kan være ved specielle ønsker i forbindelse med kurset eller hvis I er en større gruppe som ønsker kursus på andre dage end angivet i kursuskalenderen.
Undervisningsadresse
Symetri A/SGotlandsvej 24
8700 Horsens