Dansk Center for Partikelterapi
Aarhus N, Midtjylland
8200 Aarhus N
Danmarks første protonterapi-anlæg opføres i Aarhus som en del af Det Nye Universitetshospital (DNU) i Skejby.
Det er en kompliceret opgave, for ingen danske virksomheder har tidligere prøvet at bygge et anlæg af denne art.
Hvor husets klinik til blandt andet ambulatorier og venterum kan sidestilles med traditionelt, dansk sygehusbyggeri, er bunkeren, der skal rumme selve behandlingen, en anderledes kompleks opgave. Ekstra tykke vægge, lofter og gulve – nogle steder op til fire meter – skal sørge for at inddæmme de radioaktive stråler.
Omkring 13.000 kubikmeter beton og et par hundrede tons armering går der til konstruktionen af bunkeren. Læg dertil 5-6 kilometer rør og kanaler, el- og hvac-installationer med ekstremt høje kravspecifikationer samt en meget stram tidsplan, og du får et billede af, hvad entreprenør og rådgivere er oppe mod.
Byggeriet af bunkeren med tilhørende el-, køle- og ventilationsanlæg blev afsluttet i 2017, hvorefter udstyrsleverandøren Varian påbegyndte montagen af partikelaccelerator og strålekanoner. Centeret forventes taget i brug i starten af 2019
Selve byggeriet koster 280 millioner kroner at opføre, men den samlede investering løber op i omkring 800 millioner kroner.