AXOR One designarmaturerne i nye varianter med krydsgreb
Armatur- og bruserkollektionen AXOR One udvides med nye armaturer og brusere fra Barber Osgerby. Nye krydsgreb, Showerpipes med EcoSmart-teknologi og flere monteringsmuligheder giver mere fleksibilitet til badeværelset.
Designerduoen Barber Osgerby har skabt nye produkter til den populære AXOR One-kollektion. De nye armaturer og brusere giver flere muligheder for at indrette badeværelset, mens det elegante og enkle design bevares.
Hvad er nyt?
Til håndvasken:
- Nye armaturer med både vingegreb og krydsgreb
- Forskellige tudlænger
- Kan monteres i væg eller på bordplade
Til bruseren:
- To nye Showerpipe-modeller (frembygget og indbygget)
- EcoSmart-teknologi sparer vand (max. 8 liter per minut)
- Nye termostatmoduler og bruserholdere
Design-filosofi
De nye krydsgreb skaber ifølge designerne "en bro mellem det traditionelle og det moderne". Alle produkter har et slankt, minimalistisk look der fokuserer på det væsentlige.
"Vi ville give forbrugerne flere muligheder for at skabe deres helt eget badeværelse," forklarer Edward Barber og Jay Osgerby.
Produkterne fås i krom og flere AXOR FinishPlus specialoverflader og er klar til salg nu.