Specialdesignet belysningsløsning til Helmerhus
Til Helmerhus har vi leveret en specialdesignet belysningsløsning udviklet i tæt samarbejde med DEMSKOV EL & DEMSKOV GRØN, Hoffmann A/S og Henning Larsen.
Løsningen er udviklet med fokus på både æstetik, funktionalitet og en enkel montage på byggepladsen.
Vores profil monteres direkte på forskallingen, hvorefter Troldtekt-pladerne monteres helt op til armaturet. Det sikrer en præcis og integreret afslutning, hvor belysningen bliver en naturlig del af loftsfladen.
Som en del af projektet har vi desuden leveret specialtilpassede profiler uden låg og med malet inderside efter arkitektens ønsker. En løsning, der giver mulighed for at tilpasse belysningen til projektets arkitektur uden at gå på kompromis med montage eller funktion.
Det er netop i projekter som Helmerhus, at fordelene ved specialtilpassede belysningsløsninger bliver tydelige: Når standardløsningen ikke passer, kan løsningen tilpasses byggeriet.
Tak til Demskov El og Hoffmann A/S for det gode samarbejde og til Henning Larsen for de høje ambitioner for både arkitektur, funktion og detaljering.
Står du med et byggeprojekt, hvor belysningen kræver en særlig løsning? Kontakt os på 76 26 67 00.