23948sdkhjf

Sjællands vvs-virksomhed bliver en del af Elektrogården

Sønderup Smedie og VVS er fra den 1. april blevet inddraget i Elektrogården – El, Energi og VVS. Samarbejdet vil styrke den geografiske tilstedeværelse samt evne til tilbyde en højere ekspertise indenfor den grønne omstilling

Den Sorø-placerede installatørvirksomhed Elektrogården styrker sin tilstedeværelse på det sjællandske marked med opkøbet af Sønderup Smedie og VVS. Sidstnævnte har ligeledes sin base i det vestsjællandske med udkørsel fra Sønderup og Ringsted.

I en pressemeddelelse lyder det, at man fra april 2023 stille og roligt begyndte at inddrage virksomheden og dens medarbejdere i Elektrogården.

- Vi ser alle frem til et godt samarbejde, og byder Steen K. Nielsen og hans medarbejdere varmt velkommen i Elektrogården, lyder det fra direktør Carsten Hansen i pressemeddelelsen, der roser Sønderup Smedie og VVS for at være en sund og veldrevet virksomhed med et flot renommé.

Et stærkt match

Beslutningen er taget på baggrund af en længere periode med mange positive og fremtidsvisionære samtaler mellem Steen K. Nielsen og Carsten Hansen, lyder det. 

Derfor er man også overbevist om, at et plus et bliver mere end to, når virksomhederne smelter sammen i et samarbejde, der ”muliggøre en samlet endnu stærkere teknisk entreprenør indenfor el, energi og VVS.”

- Vi vil samle og styrke hinandens kompetencer, samt inddrage stor oparbejdet erfaring igennem rigtigt mange år. Vi vil kunne tilbyde vores kunder en høj ekspertise indenfor b.la grøn omstilling, varmepumper og omlægning til fjernvarme, lyder begrundelsen fra Carsten Hansen.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094