23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nyt hotel i Aalborg næste år

Interesserede bygherrer har meldt Aalborg Lufthavn, at et hotel med mindst 60 værelser kan stå klar allerede i maj 2014. Areal til byggeriet er sendt i udbud.

Det skriver nordjyske.dk.

I bestræbelserne på at give rejsende bedre muligheder for at overnatte i nærheden har Aalborg Lufthavn udbudt et areal til hotelbyggeri.

- Vi har haft en del følere fra både investorer, bygherrer og folk, der gerne vil drive et hotel, så nu skal det være, siger direktør Søren Svendsen fra Aalborg Lufthavn, til nordjyske.dk.

Ifølge direktøren har interesserede bygherrer meddelt, at et nyt hotel kan stå klar ved lufthavnen til maj 2014.

Aalborg Lufthavn har sat d. 15. juli som frist for bud på det areal ved lufthavnsterminalen, hvor hotellet ønskes opført.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078|