23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Banker har millioner i klemme i Oskar Group

Alene Ringkjøbing Landbobank har 65 mio. kr. i klemme
Annonce

Situationen i den lukningstruede ejendomskoncernen Oskar Group kan ende med at ramme en række danske banker.

Det skriver Børsen med henvisning til mediet Insidebusiness. 

Her lyder det, at banker har et trecifret millionbeløb i klemme. 

Ifølge en opgørelse i Insidebusiness har Ringkjøbing Landbobank 65 mio. kr. i klemme, ligesom Sparekassen Sjælland-Fyn, Sparekassen Danmark og Realkredit Danmark har lånt penge ud. 

Annonce

Den største udlåner er imidlertid Jools, der gør sig i obligationsfinansiering, og dernæst investeringsselskabet Scope.

Som Licitationen - Byggeriets Dagblad kunne fortælle onsdag, er det et kuldsejlet projekt, der har sendt den københavnske udvikler til tælling. 

Annonce

Nærmere bestemt udviklingsprojektet Nørre Voldgade 15 ved Nørreport Station. Her ophævede pensionsselskabet PenSam i sidste uge totalentreprisekontrakten med Oskar Byg. Og onsdag kom det så frem, at holdingselskabet er gået i rekonstruktion.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|