23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

A. Enggaard udnytter 17.600 m² byggeretter

Den nordjyske entreprenørvirksomhed er dermed oppe på at have udnyttet option på køb af 55.100 m² af de i alt 140.000 m² byggeretter på den tidligere bryggerigrund i Aarhus.

Royal Unibrew har modtaget meddelelse om udnyttelse af option på køb af 17.600 m² byggeretter på bryggerigrunden, den såkaldte CeresByen, i Aarhus. Det oplyser selskabet i en fondsbørsmeddelelse.

A. Enggaard har dermed udnyttet option på køb af i alt 55.100 m² ud af i alt 140.000 m² byggeretter på bryggerigrunden i Aarhus. Udnyttelsen sker som et led i den optionsaftale, som selskaberne indgik i marts 2011.

Købet forventes gennemført i slutningen af fjerde kvartal 2013 og vil have en netto cash flow effekt efter skat på ca. 60 mio. kr. for Royal Unibrew A/S. Dagsværdien for hele bryggerigrunden skønnes pr. 30. juni 2013 at have en dagsværdi på 370 mio. kr.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11|instance-web04