23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Oddesundbroen renoveres for 20 millioner

Vejdirektoratet sender broarbejde på Sallingsund- og Oddesundbroen i udbud til september.
Annonce

Oddesundbroen forbinder med sine 473 meter Thy med Jylland og ifølge Nordjyske.dk står den over for en renovering af kørebanen og fortovet. Arbejdet påbegyndes til april og forventes færdig i løbet af et par år, oplyste Banedanmark, Vejdirektoratet og Cowi nyligt på et pressemøde.

Annonce

Første etape omfatter broklappen, som skal omisoleres. Dernæst skal broen have udskiftet kantbjælke og sat nyt rækværk mod toget, dernæst udskiftning af dilatationsfugerne og til slut omisolering af kørebane og fortov på de øvrige brofag. Det er forventet at renoveringsarbejdet alt i alt løber op i 20 millioner kroner.

Annonce

Udbuddet, som også omfatter renovering af dele af Sallingsundbroen, sendes ud til september med ansøgningsfrist til december. Kontrakterne ventes underskrevet senest i april 2014.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.173|