23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Overskud ti år i streg hos Base Erhverv

Entreprenørvirksomheden forventer både øget omsætning og indtjening i 2013.

Entreprenørvirksomheden Base Erhverv, med hovedkontor i Horsens og afdeling i Roskilde, har netop afsluttet sit 10. regnskabsår med et årsresultat på 1,9 mio. kr. før skat. Virksomhedens egenkapital udgør 21,5 mio. kr. – og soliditetsgraden andrager 53 procent. Ledelsen anser årets resultat som acceptabelt – og forventer både øget omsætning og indtjening det kommende år.





Base Erhverv, der blev etableret i 2003, udøver entreprisevirksomhed, og herunder erhvervsbyggeri i såvel total- som hovedentreprise, projektudvikling samt investerings- og udlånsvirksomhed.





Eksempler på igangværende eller netop afleverede byggeopgaver er: Nyt domicil for Mariagerfjord Vand i Hadsund. Ny portvagt og ny lagerhal for Anstalten ved Herstedvester/Kriminalforsorgen. For Nordisk Dæk Import opføres et dækcenter i Taulov. Og for Vink Plast opføres en ny lager- og produktionshal på godt 3.000 kvadratmeter i Randers.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094