1.125 flere ungdomsboliger skal opføres i Aarhus i perioden 2014-2016. Det vel at mærke ud over det byggeri, der allerede er planlagt.
Forslaget, der kommer fra Aarhus' Teknik og Miljø, er netop blevet tiltrådt af et flertal i Magistraten i kommunen.
Finansieringen af de store byggeplaner skal finde sted i forbindelse med budgetforhandlingerne, da en fremrykning kræver kommunal likviditet. Mere konkret skal finansieringen sker ved at fremrykke midler fra 2017 og følgende år.
- En fremrykning giver god mening, idet vi i Aarhus fortsat oplever en stor efterspørgsel efter ungdomsboliger, hvilket klart hænger sammen med den positive kendsgerning, at Aarhus er en meget eftertragtet by at uddanne sig i, siger rådmanden for Teknik og Miljø, Bünyamin Simsek.