Hvad konsekvenserne bliver for opførelsen af den 1.350 m² stor science-bygning ved Horsens Statsskole er endnu uafklaret. Det skriver Horsens Folkeblad.
Læs mere:
.
Arbejdet med fundamentet til den nye bygning, der har en byggesum på 20 mio. kr., har været i gang hen over sommeren. Men efter, at Sjælsø Gruppen anmeldte rekonstruktion i starten af august, blev arbejdet indstillet og et byggemøde aflyst.
Læs mere: Sjælsø Gruppen opgiver kampen
.
- Vi håber på, at vi kan få en melding sidst i næste uge. Men det er ikke til at sige, for lige nu er det jurister, der forholder sig til alt det her, siger Gert Bergstein, inspektor og med i byggegruppen for Horsens Statsskole, til Horsens Folkeblad.
Flere projekter lammet
Byggeriet i Horsens er et af flere projekter, der er berørt af Sjælsø Gruppens usikre fremtid.
I Aabybro var Sjælsø Gruppen OPP-partner på opførelsen af den kommende Ny Aabybro Skole til 150 mio. kr. Sjælsø Gruppen er fortsat i spil som OPP-partner, men Jammerbugt Kommune har giver selskabet en frist på 14 dage til forklare, hvordan de vil gennemføre projektet. Enten via Sjælsø Gruppen eller gennem et datterselskab.
Læs mere:
.