23948sdkhjf

47 guldmedaljer uddelt – her er alle byggeriets vindere

Det regnede med guldmedaljer og konfetti, da årets DM i Skills lørdag fandt sine vindere

Unge fra 47 forskellige konkurrencefag fik lørdag hængt en guldmedalje om halsen ved en storstilet afslutningsceremoni for DM i Skills 2024.

Danmarksmesterskabet for unge fra erhvervsuddannelserne, der i år blev holdt på Dyrskuepladsen i Roskilde, bød på omkring 280 unge talenter, der gennem tre dage kæmpede for at vise sig som de bedste inden for deres fag, og det var en tilfreds formand for SkillsDenmark, der lørdag eftermiddag kunne gøre status over årets arrangement.

- DM i Skills er for alvor blevet en festival. En fagfestival. Hvor erhvervsuddannelserne og de dygtige og ambitiøse faglærte, vi er heldige at have, bliver vist frem på alle mulige måder og for mange forskellige målgrupper, så vi kan motivere mange flere til at gå erhvervsuddannelsesvejen, siger Søren Heisel i en pressemeddelelse.

Traditionen tro var byggefagene stærkt repræsenteret ved årets danmarksmesterskaber, og i boksen neden for kan du se alle byggeriets vindere.

Fra alubyggere til tækkemænd - her er byggeriets guldmedaljetagere 

Alubygger

Daniel Høj Rasmussen, Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser / Tarpgaard A/S

Anlægsgartner

Magnus Franch Hald, Jordbrugets UddannelsesCenter / Vejle Anlægsteknik

og

Nikolaj Bohnfeldt, Jordbrugets UddannelsesCenter / Anlægskompagniet v/Mathias Tolbøll

Anlægsstruktør

Alexander Koudal Suhr, Learnmark Horsens / Entreprenør Jørgen Suhr ApS

og

Tobias Bach Rasmussen, Learnmark Horsens / Entreprenørfirma Steen Hansen ApS

Brolægger

Mathias Martin Trust Thorlacius, NEXT Uddannelse København / P.P. brolægning

og

Magnus Holtevang Sandberg, NEXT Uddannelse København / BrolæggerTeamet ApS

Bygningsmaler

Camilla Lindholm Gelmer, Rybners / Marlenes malerfirma

Bygningssnedker

Lukas Danmark Sørensen, Roskilde Tekniske Skole / Snedker- og tømrermester Janus Olesen

Bygningsstruktør

Christian Seager Jensen, AMU Nordjylland / M. Thomsen Støtt A/S

og

Niclas Friis Knudsen, AMU Nordjylland / HME A/S Byg og Entreprenør

Elektriker

Magnus Bremer Hansen, TEC / Projekt ApS

Flisemurer

Kristian Bak Hansen, EUC Nord / Hæstrup Murerforretning

Glarmester

Carl-Emil Koch Søndergaard, Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser / F. Weien Svendsen A/S

Maskinsnedker

Christian Malling Hemmsen, Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle / Fredericia Maskinsnedkeri

Murer

Julius Mondrup Brøgger, Tradium / Murerfirma Morten Brøgger Aps

Tagdækker

Jeremiah Castillo, Nordvestsjællands Erhvervs- og Gymnasieuddannelser / Byens Tagdækker og Tømrer ApS

Teknisk isolatør

Niklas Schumacher, AMU SYD / Haunstrup Teknisk Isolering

Tækkemand

Magnus Thorup, Den Jydske Haandværkerskole / Sydfynsk Håndværk A/S

Tømrer

Andreas Sparre Højsted, NEXT Uddannelse København / NEXT Uddannelse København

VVS-energispecialist

Andreas Fredberg Pedersen, Herningsholm Erhvervsskole & Gymnasier / Vittrups Smedie & VVS ApS

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler
Andre Nordiske Medier

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125