23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Vinder fundet til 2.800 m² kontorprojekt

Lindgaard Rådgivende Ingeniører har sammen med arkitektfirmaet Bjørk & Maigård vundet et stort kontorprojekt i Aalborg.

3Fs domicil på Hadsundvej i Aalborg skal om- og udbygges, og opgaven er gået til det rådgivende ingeniørfirma Lindgaard og Bjørk & Maigård arkitekter. Det oplyser Lindgaard på firmaets hjemmeside.

Lindgaard er rådgivende ingeniør på sagen og står for projektering og fagtilsyn, i samarbejde med Arkitekterne Bjørk & Maigård. 3F er bygherre på sagen.

Tilbygning på søjler

Projektet udgør ca. 2.300 m² og ca. 35 p-pladser på kontorfaciliteter til Blik og Rør, Dansk El-forbund, Nordjylland samt Dansk Metal, Aalborg.

Tilbygningen kommer til at stå på søjler, med parkering under bygningen og bliver opført i facader, der passer til de eksisterende bygninger. Øverste etage af tilbygningen bliver indrettet til kursus- og konferenceafsnit.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.065