23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Opadgående omsætning i VVS-branchen

VVS-branchens omsætning steg til 4,6 mia. kr. i 2. kvartal af 2013.

Efter et sløjt 1. kvartal steg omsætningen i VVS-branchen i 2. kvartal 2013 med 110 mio. kr. til 4,6 mia. kr. sammenlignet med 2. kvartal 2012. Det skriver Tekniq i en pressemeddelelse.

Stigningen kommer efter et skidt 1. kvartal, hvor omsætningen faldt med omtrent 200 mio. kr. Samlet er omsætningen faldet i 1. halvår af 2013 i forhold til 1. halvår af 2012.

Den sløje start i 1. kvartal af 2013 skal ses i lyset af den lange og hårde vinter samt usikkerheden omkring genetableringen af BoligJobordningen. Ordningen blev genoptaget i april 2013 med tilbagevirkende kraft for hele 2013.

Når 2012-niveau

Til trods for faldet i omsætningen i 1. halvår af 2013, vurderer Tekniq, at omsætningsslæbet fra starten af 2013 bliver hentet i løbet af resten af året, således at omsætningen i 2013 fastholder niveauet fra 2012.

De positive forventninger skyldes blandt andet forlængelsen af BoligJobordningen, vækstpakkerne, frigivelse af midler fra Landsbyggefonden til renoveringsprojekter i den almene boligsektor og at væksten i dansk økonomi forventes at stige i 2. halvår af 2013.

Branchetal Se tema
BREAKING
{{ article.headline }}
0.156