23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Overenskomster nærmer sig for 6.000 virksomheder

Forhandlerne i 3F Byggegruppen og DI har mandag indkaldt deres respektive forhandlingsudvalg for at nå en overenskomstaftaler

3F Byggegruppen og DI er tæt på at indgå nye overenskomster. 

Forhandlerne fra begge parter mødes mandag eftermiddag i Industriens Hus for at forny vigtige aftaler inden for byggeriet. Det oplyse DI i en pressemeddelelse.

Forhandlingerne omfatter fem centrale overenskomster: Bygge- og Anlægsoverenskomsten, Bygningsoverenskomsten, Murer- og Murerarbejdsmandsoverenskomsten, Industrioverenskomsten og Gulvoverenskomsten. 

Aftalerne påvirker cirka 6.000 virksomheder og dækker omkring 120.000 medarbejdere i byggebranchen.

Parterne forventes at drøfte emner som lønstigninger, arbejdstid, pension og andre centrale forhold for ansatte i byggeriet.

Forhandlingerne ledes af 3F Byggegruppens formand Claus von Elling, næstformand Jacob Scavenius samt DI's vicedirektør Niels Grøn og underdirektør Anja Bülow Jensen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.157