23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Leg med murske, mørtel og mursten

Murskeer, mørtel og mursten var igen i år hovedingredienserne i en workshop for 150 førsteårsstuderende på Arkitektskolen Aarhus.

Godsbanearealet i Aarhus udgjorde igen scenen for en workshop, hvor 150 entusiastiske og kreative førsteårs-arkitektstuderende fra Arkitektskolen Aarhus midt i oktobers efterårssol stod klar til at lege med murske, mørtel og mursten.

Formålet med workshoppen, som afholdes hvert år, er at inspirere de unge til at udtænke kreative former og utraditionelle mønstre med mursten og mørtel, hvor skygge, sol og lysindfald tænkes ind i formen. Ligeledes skal workshoppen, der varer en uge, give de studerende et indblik i byggematerialernes muligheder og begrænsninger – hvad angår konstruktion, vægt og stabilisering.

Workshoppen, der er en del af et 3-ugers projekt, består af både teori og praksis og er som altid sponsoreret af Egernsund Tegl og Saint-Gobain Weber.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.058