23948sdkhjf

Tscherning-selskab vender underskud til plus efter lukrative opgaver

Bore- og diamantskæringsvirksomheden Total Diamanten ApS opnået et positivt resultat i et konkurrencepræget marked. Dermed vender selskabet underskud til plus

Total Diamanten ApS har i regnskabsåret 2024/25 opnået et resultat før skat på 2,6 mio. kr.

Dermed vender selskabet, der er en del af Tscherning Gruppen, et millionunderskud på 1,1 mio. kr. før skat i det foregående år til et millionoverskud.

- Sidste år var et omstillingsår, som kostede 1 mio. kr. på bundlinjen, men vi har arbejdet intensivt med at få ryddet op. Vi har prioriteret vores ressourcer og sat en projektleder ind på de større sager, hvilket har vist sig at være en væsentlig konkurrencefordel, siger adm. direktør i Total Diamanten, Christian Larsen, i en pressemeddelelse.

Bruttofortjenesten er steget med 15 pct. til 15,8 mio. kr. Heriblandt opgaven med at skære betondækket i Nationalbankens kælder for at gøre plads til nye jordankre, der har lunet godt i kassen.

TOTAL DIAMANTEN ApS
Regnskabsår 2024 2023 2022
Valuta mio. DKK mio. DKK mio. DKK
Bruttofortjeneste 15,8 14,0 17,0
Resultat af primær drift 2,6 -1,0 1,3
Resultat før skat 2,6 -1,1 1,2
Årets resultat 2,0 -0,8 1,0
Balancestatus 12,4 9,2 10,0
Egenkapital 3,7 1,6 2,5
Antal ansatte 22 25 28
Kilde: CVR

Christian Larsen tilskriver forbedringen en række interne tiltag, herunder en kritisk gennemgang af varelageret, effektivisering af arbejdsprocesser og opgradering af maskinparken. 

- Vi har prioriteret vores ressourcer og sat en projektleder ind på de større sager, hvilket har vist sig at være en væsentlig konkurrencefordel, lyder det videre fra direktøren.

Virksomheden, der er grundlagt i 1992, har i det forgangne år deltaget i flere større projekter.

Det gælder blandt andet opgaver for Per Aarsleff A/S i forbindelse med det førnævnte Nationalbanken-projekt og for NCC i forbindelse med skybrudssikringen af Kalvebod Brygge i København. Det har blandt andet betydet, at medarbejderstaben er udvidet fra 21 til 26 ansatte.

Ifølge Tscherning Gruppen forventes den positive udvikling at fortsætte i det kommende regnskabsår.

Se nøgletal for:
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062