23948sdkhjf

Boligforening sikrer 36.000 glasruder med eldrevet lift

El-maskine skal sikre nænsom vedligeholdelse af fredet byggeri i Aarhus-forstad

Arbejdernes Andels Boligforening, AAB, har investeret i en eldreven lift fra Scantruck.

Det har man gjort for at bevare tusindvis af håndlavede vinduer i det tidligere psykiatriske hospital i Risskov. 

Den nye Platform Basket Spider 20.95e skal sikre et skånsomt og sikkert vedligeholdelsesarbejde i det bevaringsværdige byggeri.

Bygningerne, der nu rummer lejeboliger i Bindesbøll Byen, blev opført i 1852 og er underlagt strenge bevaringskrav. Derfor er ejendomsservicetekniker Thomas Boel i gang med et omfattende projekt, hvor han manuelt inspicerer og vedligeholder ca. 36.000 glasruder.

- Jeg tager alle vinduerne af ét for ét for at tjekke for råd, afskalling af maling eller for at afklare, om der skal nyt glas i. Jeg bruger liften, så jeg forsigtigt kan tage vinduesrammen af, siger Thomas Boel i en pressemeddelelse.

Liften gør det muligt at arbejde sikkert i højden uden at skulle ind i lejlighederne.

- Sikkerheden er meget høj, og kurven er stabil at stå i – også når det blæser kraftigt, siger Thomas Boel.

Den eldrevne lift bidrager ikke kun med arbejdssikkerhed, men også med lav støj, hvilket er vigtigt i det beboede område. Derudover understøtter maskinen AAB’s målsætning om at være fri for fossile brændstoffer inden 2027.

Ifølge Scantruck er det en af de første lifte af sin slags på el, og den kan både klatlades og klare en hel arbejdsdag på én opladning.

Udover vinduesarbejdet planlægger AAB at anvende liften til andre vedligeholdelsesopgaver som træfældning og tagreparation.

Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.062