23948sdkhjf

Slidt bro i Kolding Kommune rives ned: Erstattes af specialdesignet kunstbro

En slidt gangbro i Kolding Kommune bliver revet ned og erstattet

Den nedslidte Blå Bro over Koldingvej i Unesco-byen Christiansfeld udskiftes nu med den nye Dråbebro.

Mandag den 4. august rives den eksisterende bro ned, og omfartsvejen lukker i området mellem Allervej og nord for rundkørslen.

Projektet har ifølge Projektagenten, Building Supplys søsterportal til overvågning af udbud og projekter, en anslået entreprisesum på 11 mio. kr.

Projektleder Lisbet Finnemann Pedersen fra Kolding Kommune forklarer, at broens komponenter skæres fra hinanden på stedet ved eksempelvis fugeskæring og afslibning af maling for korrekt håndtering af materialer.

Det betyder, at nedrivningen tager cirka en uge, mens omfartsvejen er helt spærret.

- Grunden til, at arbejdet tager det meste af en uge, er, at Den Blå Bro skal pilles fra hinanden på stedet. Fugerne skal skæres ud, malingen skal slibes af og så videre, så de enkelte bestanddele efterfølgende kan håndteres korrekt, siger Lisbet Finnemann Pedersen i en pressemeddelelse.

Arbejdet forventes afsluttet senest fredag den 8. august, hvor vejen genåbnes. Umiddelbart derefter åbner Dråbebroen for cyklister og fodgængere.

Dråbebroen blev monteret i juni tæt ved den snart forhenværende blå bro. Her har den stået klar til brug, men åbnes først efter nedrivningen af den gamle bro af sikkerhedsmæssige årsager.

Den nye konstruktion forbinder Christiansfeld by med landskabet mod vest og er udformet som et kunstværk og designet af billedkunstneren Sophia Kalkau i samarbejde med Schønherr Landskabsarkitekter, Rambøll, Brødremenigheden og Kolding Kommune.

Jorton er på opgaven som entreprenør, mens SM Industries fra Sønderjylland står for smedeopgaverne på broen.

Kommenter artiklen (1)
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.067