Ejendomsmæglerkæden Home har opgjort kædens realiserede salgspriser i landets større byer i 1. kvartal 2005. Og priserne stiger som aldrig før.
AnnonceI Københavns Kommune er gennemsnitsprisen for en villa 2,8 mio. kr. mod 2,25 mio. kr. i 1. kvt. 2004. For ejerlejligheder er gennemsnitsprisen 2 mio. kr. mod knap 1,5 mio. kr. sidste år.
Annonce- Det kan ikke blive ved med at stige. Fortsætter de her takter, vil der ikke længere være sammenhæng mellem husenes værdi og det, de handles til. Så vil vi nærme os en boble.
AnnonceMen der er et stykke vej endnu. Den danske økonomi er sund, og kigger vi på prisudviklingen i udlandet, så er priserne steget mere der. Så der er luft endnu, siger Homes-kædens kommunikationschef Preben Merrild Angelo til Ritzau.
Annonce Annonce