23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Etablerer nyt domicil i Århus

Bent Brandt A/S med hovedkontor i Egå er ved at etablere et nyt domicil i det nye industriområde...
Annonce
Bent Brandt A/S med hovedkontor i Egå er ved at etablere et nyt domicil i det nye industriområde Lisbjerg Erhvervspark nord for Århus, tæt på de centrale motorveje i området.

Det samlede byggeri består af 4000 m² højlager, 2000 m² modtagelses/afsendelses hal og 3200 m² administration. Udendørs er der adgang til hallerne via 5 sluseanlæg samt et stor flisebelagt område til den tunge trafik samt parkeringsareal til personvogne.

Annonce

Facaderne på administrationsbygningen er i stueplan udført med mørke kostede betonelementer og 1. salen udføres med profilerede hvide betonelementerer. I stueplan og 1 sal er der store glas /alu facadepartier og vinduer der gør at bygningen får optimale lysindfald samtidig med at man har en flot kontrast mellem de mørke og hvide betonelementer.

Annonce

I taget monteres der 9 stk. rytterlys som vil være med til at understøtte det fremragende lysindfald, som vil være at finde i bygningen.

Huset skal rumme mange forskellige aktiviteter, køkken, kantine, omklædning, kontor, udstilling, demo rum samt en lang række tekniske installationer. I stueplan indrettes bygningen med nogle forskudte plan og fra 1. salen får man et flot durk sigt ned igennem bygningen.

Annonce

Byggeriet gennemføres med Bent Brandt A/S som bygherre, KPC BYG A/S som hovedentreprenør, C.F. Møllers Tegnestue som arkitekt og Cowi A/S som ingeniør.

Bygningen vil stå klar til indflytning den 15 august 2005.

KPC Byg

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04