Grenaa Andelsboligforening har sat gang i en omfattende modernisering af to boligblokke på Fuglevænget i Grenaa.
LME A/S fra Lystrup ved Aarhus er hovedentreprenør på det 75 mio. kr. dyre projekt, som omfatter en total fornyelse af 37 lejligheder. I processen skal de slidte 1960’er-boliger omdannes til moderne, energieffektive hjem med høj tilgængelighed.
Det oplyser Grenaa Andelsboligforening i en pressemeddelelse.
Inde, ude og omkring
Renoveringen indebærer blandt andet ny facadeisolering, naturskiferbeklædning, nye tage, ventilation, tekniske installationer og elevatorer i alle blokke. Desuden udskiftes de eksisterende altaner med større modeller, og stueetagerne får egne terrasser.
Indvendigt moderniseres boligerne med nye planløsninger, køkkener og badeværelser.
Renoveringen omfatter også området omkring bygningerne, hvor der etableres flere parkeringspladser, herunder handicappladser, og hvor der forberedes til ladestandere til elbiler.
Projektet udføres i samarbejde med Boligkontoret Danmark som byggeforretningsfører, ArcHus Arkitektfirma som totalrådgiver og Ingeniørfirmaet Viggo Mortensen som underrådgiver.
Renoveringen udføres i to etaper og forventes afsluttet i 2027.
Renovering af Grenaa Andelsboligforenings afdeling 2.3
Bygherre: Grenaa Andelsboligforening
Byggeforretningsfører: Boligkontoret Danmark
Totalrådgiver: ArcHus Arkitektfirma
Underrådgiver: Ingeniørfirmaet Viggo Mortensen
Hovedentreprenør: LME
Økonomi: Den samlede ramme er 75,6 mio. kr. ved skema B
Kilde: Grenaa Andelsboligforening
