Det er ikke kun tøj, de laver i arbejdsbeklædningskoncernen F. Engel Konfektion.
De laver tilsyneladende også guld i den sønderjyske familieforretning, der står bag tøjbrandet F. Engel.
Koncernen, der består af i alt seks selskaber, kan i sin netop offentliggjorte årsrapport præsentere et årsresultat på 92,8 mio. kr., en stigning på 39 pct. i forhold til sidste år.
Omsætningen vokser til 673 mio. kr., svarende til en fremgang på godt 6 pct., mens driftsresultatet før renter og skat når 117 mio. kr. Det er en stigning på 37 pct. sammenlignet med 2023/24.
| Regnskabsår | 2024/25 | 2023/24 | 2022/23 |
| Valuta | mio. DKK | mio. DKK | mio. DKK |
| Nettoomsætning | 673,3 | 637,7 | 676,8 |
| Bruttofortjeneste | 288,5 | 253,0 | 263,1 |
| Resultat af før renter og skat (EBIT) | 117,3 | 85,5 | 109,2 |
| Resultat før skat | 114,3 | 82,9 | 105,8 |
| Årets resultat | 92,8 | 66,8 | 87 |
| Balancestatus | 761,1 | 725,7 | 779,3 |
| Egenkapital | 527,7 | 447,3 | 398,4 |
| Antal ansatte | 526 | 522 | 536 |
| Kilde: CVR | |||
Dermed overgår virksomheden både egne forventninger. Ledelsen havde selv udmeldt et resultat før skat på 65-80 mio. kr., men ender på 114 mio. kr., og i toppen af tøjkoncernen er der også begejstring at spore over resultatet.
- Der er i år realiseret en tilfredsstillende fremgang i omsætningen og resultatet, primært drevet af bedre markedsforhold, lyder det i ledelsesberetningen.
Building Supply forsøger at få en kommentar fra de to ejere og direktører, John Cockrell Engel og Lars Christian Harris Engel.
Solid pengestrøm
Egenkapitalen vokser markant fra 447 mio. kr. til 528 mio. kr., en stigning på 18 pct.
Årets resultat får dog et løft fra en regnskabsmæssig justering. Ledelsen har ændret vurderingen af, hvad man realistisk kan få for varerne på lageret, hvis de blev solgt nu. Den ændring forbedrer resultatet med omkring 25 mio. kr. før skat.
Samtidig har koncernen reduceret sit store varelager betydeligt. Beholdningen falder fra 399 mio. kr. til 343 mio. kr. Det har været med til at frigive penge og styrke likviditeten markant.
Årets samlede pengestrøm efter investeringer og udbytte ender på 73 mio. kr., trods øgede investeringer og udlodning af udbytte.
Fakta: F. Engel Konfektion
Den Haderslev-baserede familiekoncern F. Engel Konfektion blev stiftet i 1927 af Carl J. Engel, hvor virksomheden dengang blev en af Danmarks første producenter af arbejdstøj. I dag er F. Engel Konfektions største brands Engel, Deerhunter og Sunwill. Koncernen drives i dag af John Cockrell Engel og Lars Christian Harris Engel, der er fjerde generation i familievirksomheden.
Koncernen består af i alt seks selskaber:
- F. Engel K/S (Danmark)
- UAB Engel Dali (Litauen)
- F. Engel GmBH (Tyskland)
- F. Engel AG (Schweiz)
- F. Engel Ltd. (England)
- Bøgå ApS (Danmark)
Skruer forventningerne op
Det gode år og den forbedrede markedssituation får da også ledelsen til at skrue op for forventningerne til det kommende år.
Ledelsen skriver i beretningen, at markedssituationen er forbedret, og at indsatsen på nye markeder bærer frugt. Her forventer F. Engel i 2025/26 en omsætning på 675-725 mio. kr. samt et resultat før skat på 85-100 mio. kr.
Koncernen arbejder med produktion og salg af arbejdstøj, herretøj og jagttøj. Moderselskabet fungerer primært som holdingselskab, men står også for udlejning af ejendomme til koncernens egne selskaber samt handel med værdipapirer.