23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Building Supply
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce
Annonce

Knauf A/S tilbyder fuld palet af akustikløsninger til byggeriet

Bedre og bredere produktsortiment inden for akustik hos Knauf A/S

Knauf A/S udvider produktsortimentet i Danmark og tilbyder nu fuld palet af akustikløsninger – som allerede er veletablerede, veldokumenterede og gennemtestede løsninger internationalt i Knauf.

Knauf akustik til fremtidens byggeri

Med Knaufs brede palet af akustikløsninger, herunder akustiklofter og akustikvægge, kan du finde lige netop dén akustiske løsning, der matcher dine behov, dine visioner, det enkelte rum og dine ønsker.

Lige fra perforeret gips der fås i et utal af farver og perforeringsdesigns, mineraluld, træbeton i forskellige farver og strøtykkelser til det mere eksklusive Knauf Design, der er ægte akustikpaneler med træfinér i for eksempel birk, eg, valnød og bambus. Med vores akustikløsninger kan du skabe æstetiske behagelige rum, der giver plads til liv og lyst til udfoldelse.

Find det rette akustikløsning til ethvert rum og enhver vision

Knaufs akustikløsninger i perforeret gips – Knauf DANOLINE - er designet til genanvendelse, og de er skabt af det robuste og langtidsholdbare råmateriale, gips, hvilket gør, at vores akustiske gipsplader har en levetid på op til 60 år – og kan efter endt levetid genanvendes i produktionen af nye gipsplader og akustiske gipsplader.

Dertil er vores akustikløsninger i træbeton – HERADESIGN® - lavet af PEFC-certificeret træ og uden cement. Bindemidlet til træfibrene er i stedet magnesit, hvilket blandt andet mindsker akklimatiseringstiden til syv dage i stedet for 10-14 dage. Magnesit som bindemiddel beskytter fibrene og holder dem permanent elastiske.

Ligesom med vores akustikløsninger i perforeret gips og træbeton leverer vores akustikløsninger i mineraluld, TOPIQ® Alpha, en fremragende lydabsorption. Med TOPIQ® Alpha får du lette mineraluldsplader, der viser et glat og sammenhængende udtryk, og som er nemme at installere – især fordi mineraluldspladerne ikke er retningsbestemte.

Knauf akustik til både renovering og nybyg

Knaufs akustikløsninger er designet til fremtidens byggeri, som omfatter både nybyg og renovering, og hvor lyd og akustik i højere og højere grad går hånd i hånd med krav til det moderne byggeri. Derfor er vores akustikløsninger også ideelle til blandt andet private hjem, kultur, sundhedsfaciliteter, officielle bygninger, skoler, institutioner, restauranter og kontorer.

Kontakt os for at høre mere om Knauf akustik

Du kan kontakte os på vores hjemmeside eller ringe til os for at høre nærmere om vores brede palet af akustikløsninger, der kan imødekomme ethvert ønske og behov hos dig og/eller din kunde.

Med Knauf akustik opnår du en synergi af æstetik, bæredygtighed og funktionalitet på tværs af rum og bygninger uden at gå på kompromis med den akustiske ydeevne.

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.225|instance-web01